Nejvyšší správní soud (NSS) sice napadl odvolání jihlavského magistrátu, ale řešil hlavně procesní chyby. Zásadní je ale to, že návrh referenda je přes rok starý a nezahrnuje aktuální vývoj problému třídění a energetického využití odpadů.
Odborníci totiž poukázali na to, že tzv. „velká spalovna“ (ZEVO) by v Jihlavě nevycházela ekonomicky ani logistiky, tedy že nemá smysl odpad z celého kraje svážet do Jihlavy. Zvlášť když jsou pro tento druh zpracování odpadů dostatečné kapacity v blízkém okolí kraje - například v Brně nebo v Rakousku.
Ekonomicky by tedy pro Jihlavu bylo výhodnější, kdyby fungovala jako překladiště odpadů pro Vysočinu. Dříve zvažovaná spalovna by v našem kraji přicházela v úvahu (ve zmenšené kapacitě) leda ve Žďáře nad Sázavou nebo v Třebíči, kde funguje systém dálkového topení.
Referendum by se podle verdiktu NSS mělo konat za rok, s krajskými volbami. Město ale žádnou spalovnu nechystá a zastupitelé se neusnesli na ničem, o čem by referendum mohlo rozhodovat. Referendum tedy nemá smysl a navíc bude město stát přes milion korun.
Na 22. října je svoláno mimořádné jednání jihlavského zastupitelstva. Tam zkusíme najít cestu, jak z této situace ven tak, abychom neplýtvali energií na zbytečnosti. Se zastánci referenda můžeme hledat shodu ve chvíli, kdy se kapacita skládky v Henčově blíží k naplnění. Podle mě bychom ale místo referend raději měli víc podpořit recyklaci, lepší třídění a všechno, co druhotně omezuje produkci odpadů.
Jaromír Kalina, náměstek jihlavského primátora za KDU-ČSL
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV