Nebo zda naopak budeme směřovat k nějaké oligarchii východního typu, jak se to koneckonců povedlo na Ukrajině nebo v Rusku, kde volič po nějakém čase už má šanci vybrat si jen mezi oligarchou A či oligarchou B, ale už nemá možnost volit demokracii pro všechny.
Ve volbách bude samozřejmě rozhodující program a vize každé politické strany. Ale to, za co neseme společnou odpovědnost a co je společným jmenovatelem, který všechny demokratické strany spojuje, je parlamentní demokracie. Proto jsem vyzval, aby se pravicové a středové strany spojily na její obranu.
Předseda ODS Petr Fiala řekl, že nemá smysl spojovat se proti někomu jen proto, „že je velký a že se ho každý bojí"... Respektuji stanovisko ODS, nicméně důvod, že někdo je velký, nereflektuje skutečnou situaci. Velké demokratické strany skutečně nemá smysl se obávat a není důvod se proti ní spojovat. Je-li ale na scéně nesystémový subjekt, který má v genech a v plánu změnit charakter společnosti, potom za ten společný jmenovatel – parlamentní demokracii – má smysl bojovat společně.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV