Klán (KSČM): Fiala jako český Elon Musk

05.12.2024 4:31 | Monitoring

Petr Fiala, náš (můj tedy ne) premiér s vizí, nedávno prohlásil něco, co rezonovalo českou veřejností i odbornou obcí jako noty na buben: „Za čtyři roky budou Češi mít platy jako v Německu.“ Ač by se takové prohlášení dalo označit za odvážné, spíš připomíná neuvěřitelný námět na sci-fi, které by i autoři seriálu Černé zrcadlo odmítli jako příliš nerealistické.

Klán (KSČM): Fiala jako český Elon Musk
Foto: janklan.cz
Popisek: Jan Klán, poslanec KSČM za Středočeský kraj

Představme si to. Je rok 2028 a průměrný Čech si ve své výplatní pásce prohlíží částku srovnatelnou s německými kolegy. Otevíráme diskusi o tom, jak se takový zázrak mohl stát. Snad jsme objevili na Šumavě ropu, našli zázračný ekonomický model nebo si Německo rovnou koupilo naši republiku? Ne. Klíčem byla politická vize. Petr Fiala napodobil svého soka Andreje Babiše, který nám kdysi prozradil, o čem sní, když spí. Petr Fiala ale nespal, ten nespal, byl vzhůru a představoval vizi.

Ekonomové a akademici se zatím mohou smát, protože dobře vědí, že zatímco produktivita práce v Česku zůstává hluboko pod německými standardy, naše byrokracie by mohla Německu posloužit spíše jako varování. Co na tom, že průměrná mzda v Česku je zhruba třetinová oproti Německu? Dáme to! Stačí... no, co vlastně?

Petr Fiala se možná inspiroval u Elona Muska, který rovněž slibuje neuvěřitelné věci, jako kolonizaci Marsu nebo samořídící auta, která opravdu fungují. Rozdíl? Musk má za sebou miliardy dolarů a armádu inženýrů. Fiala má za sebou... koho vlastně? Podivného elektrikářského ministra financí, pařícího ministra práce a sociálních věcí nebo ministra vnitra z korupčního a smrtícího Dozimetru. Prostě výkvět elit, který tady nebyl 35 let.

Odbory klepou na dveře (otázkou na které, když J. Středula funguje jako poslušný psík současné vládě. Občas zaštěká, ale jinak spokojeně vrtí ocáskem. Ostatně, jak může odborový předák popírat plat až sto tisíc korun? Opravdu se cítí jako odborář?), podnikatelé mluví o nedostatku kvalifikovaných pracovníků, a akademická sféra upozorňuje na stagnující investice do vzdělání. Ale co na tom? Pokud Němci mohou, my také. Jen je třeba zavést více pracovních skupin, komisí a strategických plánů, které nikdy nikdo nečte.

Podívejme se na to realisticky: jak by Česká republika mohla dohnat Německo?

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

MUDr. Jiří Mašek byl položen dotaz

Jak navrátit důvěru lidem ve stát?

Jestli vám rozumím správě, za poklesem důvěry lidí ve stát vidíte působení této vlády. Podle mě je teda problém mnohem hlubší a přesahuje tuto jednu vládu, ale spíš by mě zajímalo, jak budete chtít tuto důvěru obnovit? A divíte se, že lidí státu nevěří, když se většina z nás má stále hůř, i když řád...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ministr Stanjura: Věřím, že při volbách máme šanci být první na pásce

17:04 Ministr Stanjura: Věřím, že při volbách máme šanci být první na pásce

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k blížícím se volbám.