Klíma (TOP 09): Skládka Motol je velice nepříjemné dědictví

03.03.2017 16:53 | Zprávy

Rada Městské části Praha 5 schválila výběr uchazeče o veřejnou zakázku „Vypracování analýzy rizik, studie proveditelnosti, monitoring a projektový manažer pro motolskou skládku“, jejímž cílem je vyřešit území tak, aby nemělo negativní důsledky na občany Prahy 5 a i okolních městských částí. Jedná se o první krok, který by měl vést k nezbytné sanaci území. a 83 % vyjádřilo souhlas s výstavbou hokejové haly. V případě ankety je výstavba haly podporována necelou polovinou hlasujících – anketu však ovlivnila převážná většina hlasujících z Jinonic, kteří ve tři čtvrtě případech vyjádřili nesouhlas s výstavbou v lokalitě Jinonic. Výsledkem je, že radnice bude hledat další lokality.

Klíma (TOP 09): Skládka Motol je velice nepříjemné dědictví
Foto: repro tan
Popisek: Radek Klíma (TOP 09)

Rada MČ Praha 5 schválila výběr uchazeče o veřejnou zakázku „Vypracování analýzy rizik, studie proveditelnosti, monitoring a projektový manažer pro motolskou skládku“. „Skládka Motol je velice nepříjemné dědictví a je nejvyšší čas tento problém začít řešit - nelze to déle odkládat, přestože pro městskou část to budou velké výdaje. Budeme jednat i o možných dotacích, které by nám se sanací pomohly,“ říká starosta Prahy 5 Radek Klíma (TOP 09) a dodává: „Bez zpracování analýzy rizik a studie proveditelnosti není možné sanaci skládky zahájit.“ Smlouva s vítězem soutěže, GEOtest a. s., bude podepsána až po uplynutí lhůty na odvolání proti rozhodnutí o výběru nejvhodnější nabídky, tzn. nejdřív během dubna 2017.

Analýza rizik zahrne mj. provedení detailních průzkumných a geologických prací, které vyhodnotí aktuální stav skládky, resp. složení a případný pohyb, a následně vyhodnotí rizika a nebezpečí. Na analýzu rizik naváže studie proveditelnosti, která technicky i finančně posoudí varianty řešení sanace, a doporučí preferovanou variantu. Součástí zakázky je i monitoring, který bude sledovat vody v lokalitě a deformaci tělesa skládky. Zakázka je víceletá a cílem je vyřešit území tak, aby nemělo negativní důsledky na občany Prahy 5 a i okolních městských částí.

Motolská skládka je velmi rozlehlé území cca 15 ha a začala vznikat před asi 45 lety. „Vycházíme z výsledku Ekologického auditu z roku 2015, který potvrdil, že nikdo neví, co přesně je v tělese skládky. Byly provedeny i základní průzkumné vrty, které nám daly prvotní představu o dnešním stavu skládky. Současné kroky rady tedy navazují,“ uvádí zástupce starosty Martin Slabý (ANO). Náklady na vlastní rekultivaci není možné v této fázi nijak blíže specifikovat, vše bude závislé na výsledcích analýzy a následné projektové dokumentaci. Během vypracování analýzy budou ověřeny a naplánovány možnosti spolupráce se státní správou a případné finanční podpory a granty.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV



Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Lang (ANO): Pane ministře, prosím vás, očistěte ta data od těch fabulací

15:14 Lang (ANO): Pane ministře, prosím vás, očistěte ta data od těch fabulací

Projev na 119. schůzi Poslanecké sněmovny 21. listopadu 2024 – reakce na odpověď ministra Jurečky na…