Knot (TOP 09): Gratuluji vítězům a děkuji všem, kteří se do Jihoczecha zapojili

27.04.2019 18:41 | Zprávy

Vítězem II. ročníku soutěže Jihoczech o nejlepší podnikatelský záměr se stal projekt Zařízení pro provzdušňování vodních ploch z dílny Viktora Korbela.

Knot (TOP 09): Gratuluji vítězům a děkuji všem, kteří se do Jihoczecha zapojili
Foto: archiv J. Knota
Popisek: Vicehejtman Jihočeského kraje Josef Knot (TOP 09).

První místo: Projekt Viktora Korbela s názvem Zařízení pro provzdušňování vodních ploch. Druhé místo: Projekt Ondřeje Otáhala s názvem Mobilní aplikace NutriZoom. Třetí místo: Projekt Andrei Honzové s názvem Carsharingový projekt GoDrive.

S takovýmto pořadím na medailových postech skončila soutěž Jihoczech 2019, jejíž výsledky vyhlásila porota v Jihočeském vědeckotechnickém parku (JVTP) v Českých Budějovicích ve středu 24. dubna.
Do II. ročníku soutěže o nejlepší podnikatelský záměr přihlásili autoři celkem 22 projektů, přičemž do středečního finále jich postoupilo osm. „Těší mě, že i druhý ročník soutěže oslovil takovýto počet lidí. Gratuluji vítězům a zároveň chci poděkovat všem, kteří se do Jihoczecha zapojili,“ uvedl první náměstek hejtmanky Josef Knot.

Knot zároveň připomněl, že cílem této soutěže je oslovit nejen začínající podnikatele, ale i ty, kteří již mají za sebou nějaké zkušenosti, aby přišli s novými nápady. „Ty mají ve finále obohatit nejen je samotné, ale celý náš jihočeský region,“ dodal první náměstek.

Zařízení by mohla využívat například rybářství či Povodí Vltavy

Autor vítězného projektu Korbel neskrýval při vyhlášení výsledků nadšení. „Samozřejmě mám velkou radost. Cílem našeho projektu je uvést na trh zařízení pro provzdušňování vodních ploch napájené z obnovitelného zdroje energie s nulovou produkcí CO2. Jeho účinnost je přitom efektivnější ve srovnání s běžně dostupnými provzdušňovači, které mají navíc daleko větší spotřebu elektrické energie. Zařízení slouží také jako monitorovací jednotka. Významným dopadem tohoto projektu je podpora energetických úspor vzhledem k trvalé udržitelnosti a zlepšení kvality dotčených vodních ploch,“ nastínil Korbel s tím, že tento produkt se zaměřuje na cílovou skupinu, jako jsou například rybářství či Povodí Vltavy. „Prostě najde využití všude tam, kde je potřeba neustále sledovat kvalitu vody,“ upřesnil.

Ředitel Jihočeského vědeckotechnického parku František Mlčák pak doplnil, že soutěž Jihoczech vyhlašuje Jihočeský vědeckotechnický park, jehož zakladatelem je Jihočeský kraj. Kraj je zároveň i finančním garantem soutěže. „Vítězové získali finanční dar, možnost po nějakou dobu bezplatně využívat prostory našeho parku, stejně jako služby odborného poradenství, aby mohli své plány realizovat. A navíc marketingovou kampaň v rádiu,“ uzavřel Mlčák.

Více informací o JVTP ZDE.

Popis vítězných projektů - Jihoczech 2019

1. místo

Zařízení pro provzdušňování vodních ploch
HYDROSERVIS-UNION a.s.  - Viktor Korbel

Cílem projektu je uvést na trh zařízení pro provzdušňování vodních ploch napájené z obnovitelného zdroje energie s nulovou produkcí CO2, přičemž účinnost zařízení je efektivnější ve srovnání s běžně dostupnými provzdušňovači o daleko větší spotřebě elektrické energie. Zařízení slouží také jako monitorovací jednotka, která pracuje ve zcela autonomním režimu. Významným dopadem tohoto projektu je podpora energetických úspor vzhledem k trvalé udržitelnosti a zlepšení kvality dotčených vodních ploch.
Princip zařízení vychází ze speciální plovoucí konstrukce osazené fotovoltaickými panely. Každý panel je vybaven vlastním systémem akumulace. Tento systém umožňuje ostrovní provoz celého zařízení a maximální možnou účinnost v průběhu celého dne. Energie uložená v akumulátorech zabezpečí v případě nevhodných klimatických podmínek dodávku elektrické energie po dobu 5 dnů.  Na druhou stranu je nutné podotknout, že i v případě nevhodných klimatických podmínek pokryje výroba z FV panelů 20 % jmenovitého výkonu. Zařízení umožňuje letní i zimní provoz. Během letních měsíců je vzduch z prostoru zastíněné ochranné laguny vháněn do vody (okysličování). Teplota hladiny pod zařízením je díky navržené konstrukce nižší než teplota hladiny v jeho okolí, což má za následek zvýšenou lokální absorpci kyslíku. Dokonce i rozdíl 1 °C v teplotě vody ovlivňuje schopnost vody absorbovat kyslík. Vlivem zastínění navíc nedochází ke zbytečnému zahřívání již okysličené vody.
V současné je dokončen prototyp solárního vodního čeřiče určeného k provzdušňování vodních ploch a na jeho technické řešení je podána patentová přihláška.

2. místo

Mobilní aplikace NutriZoom
Ondřej Otáhal

Cílem projektu je vývoj mobilní aplikace NutriZoom a webového portálu Zemědělciregionu.c,z skrze které bude možné zvyšovat a podporovat zájem o složení potravin, regionální produkci a producenty. Dalším cílem je pomáhat zemědělcům s jejich prezentací nejen na internetu, ale i ve školách organizováním přednášek, exkurzí a praxí studentů u prvovýrobců i dalších zpracovatelů a obchodních řetězců.
Mobilní aplikace NutriZoom bude umět pomocí chytrého telefonu a naskenování EAN či QR kódu potraviny zobrazit informace na základě uživatelova zdravotního profilu a preferencí. Usnadní tak celý proces nákupu potravin, které jsou vyrobeny v regionu z lokálních zdrojů a díky zobrazení dalších informací rozšířit povědomí o jednotlivých zemědělcích, zpracovatelích a výrobcích v daném regionu.
Hlavní funkce:
Po naskenování EAN či QR kódu pomocí chytrého telefonu se zobrazí:
• čitelné a přehledné informace o složení potraviny,
• informace o obsažených funkčních látkách,
• obsažené nevhodné látky pro konzumenta,
• informace o regionalitě potraviny a výrobci,
• certifikáty kvality, které dané potravina obdržela.

3. místo

Carsharingový projekt GoDrive
DriveSmart s.r.o - Andrea Honzová

Obsahem projektu je Carsharing, neboli sdílení osobních aut v Českých Budějovicích jako doplněk dopravního mixu v krajském městě s ekonomickou výhodou pro uživatele a ekologickou pro lokalitu. Půjčení auta prostřednictvím online aplikace dostupné bez omezení za příznivou cenu pro uživatele.
Myšlenka projektu odstartovala na přelomu let 2017 a 2018. Název projektu je GoDrive.
Od přelomu let 2017 a 2018 probíhá vývoj služby. Projekt odstartoval testovací provoz pro zákazníky v červnu 2018. Pro realizaci projektu byla založena firma DriveSmart s.r.o., Vizí společnosti je zajistit odpovídající množství vozidel pro lokalitu Českých Budějovic v horizontu let 2019-2020 s cílem naučit příležitostné řidiče (s ročním nájezdem do 8 – 10 tisíc kilometrů), že využívání sdílených aut je v porovnání s vlastnictvím vozidla, které po většinu dne stojí nevyužité na parkovišti, mnohem ekonomičtější a výhodnější.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Slavnostní účtenková loterie

Paní Schillerová, nemyslíte si, že by bylo lepší, kdyby se zabývali zaměstnanci najati na účtenkovou loterii něčím užitečnějším? Nebo že bychom mohli za účtenkovou loterii ušetřit a tyto finance raději dát či rozdělit mezi pečovatelské domy na podporu důstojného stáří? Nemyslíte si, že by taková čás...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Nový (TOP 09): V konsolidaci musíme pokračovat

20:05 Nový (TOP 09): V konsolidaci musíme pokračovat

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu ke konsolidaci rozpočtu.