Zkusme si na ni odpovědět na půdorysu letošní volební reality. Celkem jde do voleb 22 stran. Když odečteme ty velké (ANO 2011, SPD, ČSSD, KSČM, Koalice Spolu (ODS, TOP 09, KDU-ČSL) a Koalice Piráti + STAN, zbude 16 (z části jistě vlasteneckých) ministran s velkými ambicemi, z toho navíc 6 úplně nových subjektů. Jaké jsou ale výhledy a naděje kandidujících malých vlasteneckých stran podle výsledků minulých voleb, když o nich od té doby voliči ani neslyšeli? Podívejme se z blízka:
Takže když to všechno poctivě posčítáme, máme u stran, které kandidovaly minule, nejméně 6,47% vlasteneckých hlasů, které míří díky přepočtům od vlastenců k Pirátům, případně k ANO. Kromě toho je zde dalších 7 nově vzniklých subjektů, které přes všechny svoje ambice odštípnou z vlasteneckého bloku dejme tomu dalších 6-7%. Celkový rozdíl tedy bude nějakých 13 % vlasteneckých hlasů!
Tušíte alespoň zběžně, kolik je to poslaneckých mandátů?
Důvody? Známe je už mnoho let. Před každými volbami se vynoří řada subjektů, které často i vypadají sympaticky, ale při bližším nahlédnutí zjistíte, že jejich ochota, a možná občas i schopnost, realisticky vyhodnotit své politické šance, je mírně řečeno pochybná. Mnozí lídři nepřekročí svůj stín, aby tak umožnili integraci programově podobným stranám či hnutím (a tím v žádném případě neříkám, že všechny subjekty jmenované výše v tabulce jsou programově kompatibilní). Obecně jde o prostě dilema: jdu do politiky proto, abych změnil věci kolem nás k lepšímu, nebo pro své osobní zájmy, aspirace a ambice? Na tuto otázku by si měl odpovědět každý, kdo má chuť na tuto půdu vstoupit. A pak by měl i počítat, že se stanou situace, kdy subjektivní představy jsou konfrontovány s realitou a někdy i kompromis může znamenat vítězství.
Výsledkem výše naznačené (tedy rozdrobené) volby bezpochyby bude, že dokonale znemožní Andreji Babišovi vytvoření většinové dvojkoalice ANO+SPD a zabrání to, k veliké úlevě v Bruselu i ultralevice v ČR, účasti SPD ve vládě. Voličům, kteří takto přihrají své hlasy ultralevicovým partajím, které by jinak v životě nevolili, se dostane hlasitého potlesku od nastupujících pirátů a jejich satelitů (ODS, STAN, KDU-ČSL a TOP09).
Lze tedy shrnout, že voliči těchto malých stran v případě sněmovních voleb, de facto volí piráty.
Je to škoda, protože jediné hnutí SPD má možnost nástup ultralevice zastavit, jenže bez podpory voličů nedokáže nic.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV