Kobza (SPD): Nová válka Severu proti Jihu?

01.02.2024 13:03 | Komentář

Na americko-mexické hranici vrcholí spor mezi státem Texas a administrativou Joea Bidena o to, jak reagovat na rekordně vysoké počty migrantů proudících do země. Součástí půtek jsou také rozdílné názory na nasazení žiletkového plotu.

Kobza (SPD): Nová válka Severu proti Jihu?
Foto: archiv
Popisek: Jiří Kobza

Na stranu prezidenta a federálních pohraničníků se nejtěsnějším poměrem hlasů postavil Nejvyšší soud USA. Bidenova administrativa požaduje, aby federální pohraničníci mohli odstranit bariéru ze žiletkového drátu, kterou loni na hranici na úseku dlouhém padesát kilometrů nechal proti migrantům nainstalovat stát Texas. Jenže národní garda Texasu jim v odstranění překážky bránila. V říjnu Texas federální pohraničníky kvůli ničení bariéry zažaloval a nižší soud jim to předběžným opatřením zakázal. Bidenova vláda se bránila u nejvyšší soudní instance. Tento týden pak Nejvyšší soud USA zákaz pozastavil, když se na stranu Bidenovy vlády přiklonilo pět členů, zatímco čtyři byli proti. Mluvčí republikánského guvernéra Texasu Grega Abbotta vzkázal, že guvernér bude dál bojovat za „ústavní pravomoc“ svého státu zabezpečovat hranici.

Pikantní je, jak v této souvislosti zpravodaj ČT v USA Bohumil Vostal málem ronil krokodýlí slzy, když sděloval opravdu objevnou novinku, že žiletkový drát způsobuje ilegálním migrantům zranění. Nemusíme být experty na geopolitiku, abychom si domysleli, že právě to je ten důvod, proč jej tam instalují.

Web televize Fox News zmínil, že například jen za prosinec se pokusilo dostat přes jižní hranici více než 320 tisíc migrantů. Dodal, že je to nejvyšší číslo, které kdy bylo za jediný měsíc dosaženo. Za celý fiskální rok 2023 se pak americko-mexickou hranici pokusilo přejít na 2,5 milionu lidí, o rok dříve to bylo 2,2 milionu lidí. Loni poprvé více než polovinu těchto migrantů tvořili občané jiných států než Mexika.

Americká hádka o podobu ostrahy hranic má i celosvětový dopad. Republikáni v Kongresu kvůli tomu blokují vojenské dodávky na Ukrajinu. A to vše před blížícími se prezidentskými volbami v USA. Donald Trump již řekl jasně, kudy povede jeho politika: k odstranění nezvratné perspektivy globální války a k uklidnění poměrů zdaleka nejen Na Ukrajině. Zato Biden se nutně potřebuje blýsknout se před Američany s distinkcemi „hrdiny“ z Donbasu.

Jsou to dvě zcela nespojité koncepce, z nichž ta Bidenova až npříjemně připomíná rok 2003, kdy Bush jr. kvůli svému prezidentství obětoval Irák. Navíc Trump v rámci své kampaně v probíhajících primárních volbách opakovaně prohlašuje, že texaský guvernér má ve věci zabezpečení hranic jeho plnou podporu a pokud usedne v Bílém domě, bude v tomto punktu politika státu Texas i federální vlády v souladu.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Mgr. Ondřej Krutílek byl položen dotaz

Evropská komise

Vy jste pro ni hlasoval. Vondra naopak. Kde berete tu jistotu, že je to posun k lepšímu? Skončí tak snad to zelené šílenství? Myslíte, že zvládne zastavit nelegální migraci? A k vaší poznámce, že tím, že jste pro ni hlasoval budete moci víc věcí ovlivnit vůbec nerozumím. Jakože kdybyste hlasoval pro...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Michálek (Piráti): Dosud jsme neslyšeli žádnou reakci vládní koalice na zprávu Nejvyššího kontrolního úřadu

20:07 Michálek (Piráti): Dosud jsme neslyšeli žádnou reakci vládní koalice na zprávu Nejvyššího kontrolního úřadu

Projev na 119. schůzi Poslanecké sněmovny 3. prosince 2024 k návrhu státního závěrečného účtu České …