Kocmanová (Piráti): Musíme současnou roztříštěnou praxi sjednotit

15.07.2024 10:12 | Monitoring

Piráti se znovu postavili na stranu obětí a řekli násilí jasné "ne". Do druhého čtení poslanci posunuli novelu občanského zákoníku, která zavede jednotnou definici domácího násilí a přispěje tak k efektivnější ochraně obětí, i novelu, která zakáže tělesné trestání dětí.

Kocmanová (Piráti): Musíme současnou roztříštěnou praxi sjednotit
Foto: Repro YouTube
Popisek: Pirátka Klára Kocmanová

Násilí totiž často podněcuje další násilí a přispívá k začarovanému kruhu patologického chování ve společnosti. Ten je potřeba přerušit.

„Za mě osobně i za nás Piráty je jakékoliv násilí, ať už jde o fyzické, psychické, ekonomické či sexuální naprosto nepřijatelné. A pokud se ho na nás dopouští naši nejbližší – partner, partnerka, rodič nebo naopak potomek, je ještě mnohem obtížnější se mu bránit. Proto musíme udělat maximum pro to, abychom obětem pomohli a abychom násilí ideálně předcházeli. Věřím, že jak zákaz tělesných trestů dětí, tak jednotná definice domácího násilí tomu pomohou,” řekl předseda Pirátů Ivan Bartoš ke změnám občanského zákoníku, které dnes i díky Pirátům postoupily do druhého čtení.

„Zákaz tělesných trestů dětí vnímám jako jednoznačně správný krok. Pokud totiž děti učíme, že se situace řeší bitím nebo fyzickými tresty, je velmi časté, že z těchto dětí vyrostou lidé, kteří ani v dospělosti nebudou umět k problémům přistoupit jiným způsobem. V zemích, které se k podobné právní úpravě uchýlily před námi, došlo k výraznému snížení míry násilí i mezi dětmi samotnými – jednoduše se ve škole mnohem méně praly,” vysvětlila poslankyně Klára Kocmanová. „Samotná deklarace v zákoně samozřejmě nevyřeší všechno. Velmi potřebná je ruku v ruce s tím také podpora rodin, podpora pozitivní výchovy, osvěta a také práce s původci násilí,” doplnila s tím, že ač je zákaz trestání dětí důležitý, sám o sobě násilí nevyřeší. Zkušenosti ze světa však ukazují, že tato či jí podobná legislativní úprava zpravidla spustí dominový efekt a ve svém důsledku podnítí také tolik potřebnou seriózní diskusi o problematice i na dalších, nelegislativních, úrovních.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Mgr. Jana Zwyrtek Hamplová byl položen dotaz

Myslíte, že bysme byli v bezpečí i bez NATO?

Nebo v NATO bez účasti USA? Já si to masivní zbrojení vysvětluju tak, že se Evropa i my probrali z toho, že nejde spoléhat jen na USA a snaží se zajistit naši bezpečnost. Souhlasím s vámi, že to možná až přehání, na druhou stranu roky tu obranu nikdo pořádně neřešil. Nebo vy myslíte, že posílení naš...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Rajchl (PRO): Kolik peněz našich daňových poplatníků se na Ukrajině rozkradlo?

14:12 Rajchl (PRO): Kolik peněz našich daňových poplatníků se na Ukrajině rozkradlo?

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu ke korupci na Ukrajině.