Kocmanová (Piráti): Musíme současnou roztříštěnou praxi sjednotit

15.07.2024 10:12 | Monitoring

Piráti se znovu postavili na stranu obětí a řekli násilí jasné "ne". Do druhého čtení poslanci posunuli novelu občanského zákoníku, která zavede jednotnou definici domácího násilí a přispěje tak k efektivnější ochraně obětí, i novelu, která zakáže tělesné trestání dětí.

Kocmanová (Piráti): Musíme současnou roztříštěnou praxi sjednotit
Foto: Repro YouTube
Popisek: Pirátka Klára Kocmanová

Násilí totiž často podněcuje další násilí a přispívá k začarovanému kruhu patologického chování ve společnosti. Ten je potřeba přerušit.

„Za mě osobně i za nás Piráty je jakékoliv násilí, ať už jde o fyzické, psychické, ekonomické či sexuální naprosto nepřijatelné. A pokud se ho na nás dopouští naši nejbližší – partner, partnerka, rodič nebo naopak potomek, je ještě mnohem obtížnější se mu bránit. Proto musíme udělat maximum pro to, abychom obětem pomohli a abychom násilí ideálně předcházeli. Věřím, že jak zákaz tělesných trestů dětí, tak jednotná definice domácího násilí tomu pomohou,” řekl předseda Pirátů Ivan Bartoš ke změnám občanského zákoníku, které dnes i díky Pirátům postoupily do druhého čtení.

„Zákaz tělesných trestů dětí vnímám jako jednoznačně správný krok. Pokud totiž děti učíme, že se situace řeší bitím nebo fyzickými tresty, je velmi časté, že z těchto dětí vyrostou lidé, kteří ani v dospělosti nebudou umět k problémům přistoupit jiným způsobem. V zemích, které se k podobné právní úpravě uchýlily před námi, došlo k výraznému snížení míry násilí i mezi dětmi samotnými – jednoduše se ve škole mnohem méně praly,” vysvětlila poslankyně Klára Kocmanová. „Samotná deklarace v zákoně samozřejmě nevyřeší všechno. Velmi potřebná je ruku v ruce s tím také podpora rodin, podpora pozitivní výchovy, osvěta a také práce s původci násilí,” doplnila s tím, že ač je zákaz trestání dětí důležitý, sám o sobě násilí nevyřeší. Zkušenosti ze světa však ukazují, že tato či jí podobná legislativní úprava zpravidla spustí dominový efekt a ve svém důsledku podnítí také tolik potřebnou seriózní diskusi o problematice i na dalších, nelegislativních, úrovních.

Další klíčová úprava občanského zákoníku, která taktéž pomůže předcházet násilí, je pak jednotná definice domácího násilí. Domácí násilí je totiž nejrozšířenější forma násilí vůbec a může ho zažít kdokoliv, nehledě na pohlaví, věk, vzdělání, nebo sociální status. „Právě proto je zásadní, aby všichni aktéři táhli za jeden provaz a situaci obětí co nejvíc ulehčili. To ale nepůjde, pokud každý bude chápat domácí násilí jinak. Ve stejných případech prostě musí policie, soudy, OSPOD i pomáhající organizace hodnotit tyto případy stejně. Ať už se stanou v jakémkoli prostředí. Jedině tak budeme moct obětem pomáhat co možná nejlépe. Proto musíme současnou roztříštěnou praxi sjednotit,” uvedla Kocmanová k další důležité úpravě, kterou dnes poslanci projednali. „Chtěla bych také velmi poděkovat paní zmocněnkyni pro lidská práva Kláře Laurenčíkové a vládnímu odboru rovnosti, kteří na jednotné definici dlouhé roky pracovali, a organizaci Ne Násilí, která ji iniciovala,” dodala k návrhu jednotné definice domácího násilí.

„Problém současného stavu je v tom, že nyní právní řád České republiky definici domácího násilí neobsahuje – byť s ní pracuje asi v 10 předpisech. V důsledku toho pak dochází k tomu, že domácí násilí vnímají jednotlivé orgány i oběti různě. Oběti jsou pak navíc v určité pasti, kdy si někteří kvůli tomu, že nevědí, jestli jde, nebo nejde o domácí násilí, ani neříkají o pomoc,” navázal na Kocmanovou ministr pro legislativu a předseda Legislativní rady vlády Michal Šalomoun. „Nová definice vychází z poznatků praxe a reflektuje definice domácího násilí v právních řádech jiných evropských zemí. Je poměrně široká, pokrývá fyzické, psychické, sexuální, ale i takzvané ekonomické násilí. Navíc říká i to, že se násilí nemusí odehrávat pouze mezi partnery v rodině – pokrývá také násilí na seniorech a seniorkách ze strany osob, které o ně v domácnosti dlouhodobě pečují,” vyjmenoval s tím, že nových opatření je samozřejmě ještě více a že všechna dohromady mají zajistit, že o oběti domácího násilí bude stát pečovat s trošku větším zaujetím, než je to nyní.

Obě výše zmíněné úpravy přispějí k tomu, že bude do budoucna možné lépe předcházet násilí a pomáhat obětem. Vedle přijetí nové definice znásilnění, která mnohem lépe reflektuje skutečné situace, a vedle snah o ratifikaci Úmluvy o potírání násilí jde o další krok Pirátů směrem ke splnění slibu, který vláda dala občanům ve svém programovém prohlášení. V tom se zavázala k boji proti domácímu násilí a Piráti dlouhodobě stojí za tím, že sliby je nutné plnit.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Je pravda, že jste byl člen Pirátů?

A jak se to stalo, že jste od Pirátů přešel ke komunistům? Nebo podle vás platí, že Piráti jsou vlastně novodobý komunisté, jak mnozí tvrdí?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Dostál (STAČILO!): Každý mandát jednou skončí

20:03 Dostál (STAČILO!): Každý mandát jednou skončí

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k výsledkům prezidentských voleb v Gruzii