Ten je sice jediným přímo voleným evropským orgánem, který ale dosud jako jediný nemá pravomoc předkládat zákony. Kvůli tomu by ale bylo nutné změnit zakládající smlouvy. To by měly umožnit právě výsledky Konference o budoucnosti Evropy, které otevření smluv také vyžadují.
„Evropský parlament je jediný orgán přímo reprezentující evropské občany a přitom jejich přání promítá v konkrétních pravidlech pouze nepřímo. To musíme změnit. Instituce musí být občanům co nejblíže, proto chceme Parlamentu více rozvázat ruce. Zástupci evropských občanů by měli mít právo navrhovat zákony stejně, jako to například mají poslanci v Poslanecké sněmovně. Jsou to právě europoslanci, kteří jsou v každodenním kontaktu s občany a přitom mají omezenou možnost prosazovat jejich požadavky,“ vysvětluje kvestor Evropského parlamentu a europoslanec Marcel Kolaja.
![](/Content/Img/content-lock.png)
Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV