Kolaja (Piráti): Pojďme skutečně vyřešit problém sexuálního zneužívání dětí

23.01.2023 13:29 | Tisková zpráva

Kontrola veškeré osobní komunikace on-line, cloudových úložišť nebo e-mailů. Takové je podle návrhu Evropské komise řešení problému sexuálního zneužívání dětí.

Kolaja (Piráti): Pojďme skutečně vyřešit problém sexuálního zneužívání dětí
Foto: pirati.cz
Popisek: Marcel Kolaja

Podle europoslance a kvestora Evropského parlamentu Marcela Kolaji /Piráti/, který je stínovým zpravodajem legislativy ve výboru pro kulturu a vzdělávání (CULT), ale nemůže návrh pomoci a naopak brání efektivnímu řešení. Navíc se tak snadno do hledáčku policie mohou dostat lidé třeba za nevinné fotografie z dovolené. Kolaja proto v nové kampani “Ochraňuj, nešpehuj” nabádá občany, aby vyjádřili svůj nesouhlas a zároveň navrhuje efektivní řešení ochrany dětí.

Podle odborníků jsou nejohroženější děti ve věku 3-6 let a dívky mezi 12 a 15. Ve čtyřech z pěti případů je pachatelem osoba, kterou dítě zná a věří jí. Upozorňuje na to například web beztrestu.cz. “Většina pachatelů trestného činu sexuálního zneužívání dětí pochází z tzv. kruhu důvěry. To může být například někdo z rodiny, přátel, nebo třeba vedoucí na táboře. Plošná kontrola veškeré komunikace on-line a cloudových úložišť, a to bez ohledu na to zda jste podezřelí, zcela jasně nemůže tuto situaci řešit ani jí předcházet. Řešení Evropské komise je v tomto ohledu naprosto zcestné,” říká pirátský europoslanec a kvestor Evropského parlamentu Marcel Kolaja, který na návrhu pracuje z pozice stínového zpravodaje ve výboru pro kulturu a vzdělávání (CULT).

“Primárně bychom se měli soustředit na prevenci a dostatečně adekvátní tresty. Alarmující je, že 86 % pachatelů sexuálního zneužití nezletilých odchází od soudu s podmínkou,” doplňuje Kolaja. České zákony totiž v řadě případů umožňují situaci při sexuálním zneužití dětí vyložit tak, že dítě sexuální aktivity s dospělým provozuje dobrovolně, a pak se nejedná o znásilnění. „Je nejvyšší čas, abychom se dočkali skutečně efektivní změny české i evropské legislativy, ovšem skutečně ne zavedením plošného šmírování, jak navrhuje Evropská komise,” shrnuje Kolaja. Podle něj je nezbytnou součástí ochrany dětí na Internetu zlepšení informovanosti. Je třeba, aby se děti uměly chovat na Internetu bezpečně, aby ideálně k žádnému zneužití vůbec nedošlo. Dětí také musí vědět, na koho se v případě potíží mohou obrátit.

Další tipy se lidé dozví na novém webu OchranujNespehuj.eu, který Kolaja v souvislosti s novým nařízením spustil letos v lednu. 

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Ing. Petr Beitl byl položen dotaz

Rusko

Nejsem Rusofil, ale proč jediní občané Ruska, by se měli podle vás vzdát občanství, pokud chtějí získat to české? Třeba já bych byl pro, aby každý, kdo chce mít české se musel vzdát svého původního občanství. Proč tato vláda navrhla toto jen u Rusů? A platí pořád, že migranty z Ruska ČR nepřijímá? N...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Kobza (SPD): Jak se také „dělají“ dějiny

10:23 Kobza (SPD): Jak se také „dělají“ dějiny

Komentář poslance Jiřího Kobzy (SPD) ke stavu současných evropských demokracií.