Senát v pátek vystavil tzv. žlutou kartu několika směrnicím Green Dealu. Jedná se o směrnici o energetické účinnosti, směrnici o zdanění energetických produktů a elektřiny, směrnici systému pro obchodování s povolenkami na emise skleníkových plynů, nařízení o zpřísnění výkonnostních norem pro emise CO2 pro nové osobní automobily a nová lehká užitková vozidla.
Tzv. žlutá karta, vystavená parlamentem členského státu, je takovým varováním pro Evropskou komisi, že národní parlament není spokojen s podobou předkládané evropské legislativy. I když nepředpokládám, že se podaří dát dohromady třetinu všech parlamentů Evropské unie, která je potřeba, aby Evropská komise musela znovu zdůvodnit podobu předložené legislativy, tak je to významný politický signál do Bruselu.
Tyto a další směrnice a nařízení budou nejdůležitější evropskou legislativou, projednávanou v příštích měsících. Již ve svých předchozích článcích a vystoupeních jsem varovala, že tyto směrnice jsou úplně mimo realitu a mohou způsobit masivní energetickou chudobu v České republice a likvidaci průmyslu. Současné zdražování energií tak může být jen předehrou toho, co se odehraje za několik let.
Děsí mě, že Evropská komise nepřipravila dopadové studie na jednotlivé členské státy, jak je o to Evropská rada žádala. Bude vyžadovat velké úsilí nejen v Evropském parlamentu, ale české vlády a zejména ministerstva životního prostředí, ministerstva průmyslu a obchodu a ministerstva financí, které mají tyto směrnice a nařízení v gesci, aby se podařilo ta nejhorší ustanovení odstranit nebo zmírnit.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV