Více než třicet let po pádu komunistického režimu stále na území České republiky existují místa masových hrobů, kde se nacházejí tajně uložené ostatky obětí a odpůrců totalitních režimů 20. století. Jedním z nejznámějších je pohřebiště v pražských Ďáblicích. Seminář, který se bude konat 23. června 2022 v zastupitelském sále pražského magistrátu má za cíl vedle jiného diskusi o podobě těchto míst paměti a o způsobu jejich důstojného připomínání.
„Vzít popraveným i jméno a identitu a jejich rodinám možnost znát místo jejich hrobu – to byla pomsta i zbabělá pojistka. Represivní složky totalitních režimů tímto způsobem mazaly nejen stopy po lidech, které zlikvidovali, ale i po svých zločinech. Vrátit mrtvým alespoň jméno, je to nejmenší, co můžeme udělat,“ řekla Hana Kordová Marvanová, radní hl. m. Prahy a předsedkyně správní rady Muzea paměti XX. století, které je jedním z organizátorů semináře. Kromě muzea seminář pořádají Ústav pro studium totalitních režimů, Sdružení bývalých politických vězňů a Kabinet dokumentace a historie Vězeňské služby České republiky.
Akce se koná v rámci badatelského projektu ÚSTR Tajné pohřebiště protivníků a obětí nacistického a komunistického režimu v Ďáblicích — dějiny, paměť a současnost. Navazuje také na projekt Jména mrtvým.
„Diskusní panely a dokumentární film se budou zabývat nejen temnou historii pohřbívání v Ďáblicích a na dalších místech, ale i možnostmi exhumace ostatků tajně pohřbených a jejich identifikování. Doufám, že tento projekt předznamenává dlouhodobou spolupráci s Muzeem paměti XX. století,“ přiblížil obsah semináře ředitel Ústavu pro studium totalitních režimů Ladislav Kudrna.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV