Koten (SPD): Očekával bych, že rozpočet bude více reflektovat energetickou bezpečnost

30.11.2022 19:03 | Zprávy

Projev na 45. schůzi Poslanecké sněmovny 30. listopadu 2022 k návrhu zákona o státním rozpočtu České republiky na rok 2023

Koten (SPD): Očekával bych, že rozpočet bude více reflektovat energetickou bezpečnost
Foto: Archiv Radka Kotena
Popisek: Radek Koten, poslanec SPD

Vážené dámy, vážení pánové,

já bych se tady dotkl několika oblastí, které jsem tedy nezachytil v tomto návrhu rozpočtu na rok 2023, a zejména mi tam chybí energetická koncepce České republiky. Pokud bychom nějakým způsobem zapracovali koncepci ve vlastnictví kritické infrastruktury státu tak, aby tedy bylo možné částečně vykoupit nebo úplně vykoupit minoritní akcionáře ČEZu, to si myslím, že by to byl poměrně dobrý nástroj pro to, aby tedy stát jako stoprocentní vlastník tohoto podniku mohl efektivně regulovat ceny energie, tedy elektrické energie, pro české občany.

Dále jsme si tady z těch minulých dob, tedy za vlády Mirka Topolánka, zažili liberalizaci trhu s energiemi, nejenom tedy elektřiny, ale samozřejmě i plynu a stát se tady zbavil samozřejmě zásobníků, plynové infrastruktury a podobně. Takže bych očekával, že v návrhu rozpočtu vzhledem k situaci, kterou tady máme, tak že vláda vytvoří nějakou energetickou koncepci pro Českou republiku pro následující roky.

Co se týká zásobníků, tak ty byly tedy na prodej. Já jsem tady z tohoto důvodu interpeloval jednak ministra průmyslu a obchodu, a jednak pana premiéra, ale zatím nemám žádné další informace, jestli s tím vláda počítá do dalšího období či nikoliv. Vytvořil jsem pozměňovací návrh, který tedy tady byl načten v druhém čtení, je tedy veden jako sněmovní dokument 1621, tak pak vás budu tedy žádat o jeho podporu. Jedná se tady o to, že Národní ekonomická rada vlády doporučila vládě snížit počet příslušníků Policie České republiky o tři tisíce tabulkových míst.

My již v této době máme podstav zhruba 4-5 tisíc policistů a vzhledem k migrační krizi, která je minimálně čtyřnásobná, pětinásobná oproti roku 2015, tak si myslím, že to je krok velice špatným směrem, a naopak ten můj pozměňovací návrh řeší přímo v kapitole Ministerstva vnitra, uvnitř přesun prostředků, například tedy jako platby do zahraničí za to, že nám někdo hlídá hranice nebo vnější hranici schengenského prostoru, ale jak vidíme, tak to nefunguje. Takže tyto prostředky, které jsou směrovány tímto směrem, tak právě je převádím do platů příslušníků policejních sborů. A myslím si, že i vzhledem k vytíženosti Policie České republiky naopak by se tedy měly začít dařit více nábory a ti policisté by měli cítit, že stát je bude v jejich práci podporovat.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Robert Králíček byl položen dotaz

digitalizace

Ukažte mi někoho, komu se z politiků na první pokud podařila nějaká digitalizace. A proč se v tomto směru pořád tak pozadu? PS: Tímto dotazem nehájím Bartoše, jen mi přijde, že v tom není sám, že udělat něco pořádně vám politikům obecně dělá dost problém

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zaorálek (SOCDEM): Makroekonomické úspěchy USA nejsou úspěchy lidí

6:23 Zaorálek (SOCDEM): Makroekonomické úspěchy USA nejsou úspěchy lidí

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k prezidentským volbám v USA