Koudelka (ČSSD): Jsme vtahováni do obchodní války

27.12.2018 22:11 | Zprávy

Mezi Čínou a USA propukla obchodní válka. Bitvy se vedou na poli celní války, ale i jinak. Součástí války je očerňování nepřítele a hon na špiony. Válčící strany chtějí získat spojence a zatahují do války další státy.

Koudelka (ČSSD): Jsme vtahováni do obchodní války
Foto: Archiv PL
Popisek: Zdeněk Koudelka

Do této atmosféry zapadá varování Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost před výrobky čínské firmy Huawei. Útok na tuto firmu u nás je doprovázen ataky v USA a Británii. Americký prezident chce firmu Huawei vytlačit z trhu, aby pomohl americkým firmám.

V reakci na varování před údajnou hrozbou výrobků Huawei premiér Babiš nařídil, aby její mobily vyhodil Úřad vlády. Jsme vtahováni do čínsko-americké obchodní války, která není naší válkou. Vzpomeňme, jaké miliardy po státu požadovala firma Diag Human za pár vět v dopisu ministra zdravotnictví. Pokud by kvůli slovům ředitele úřadu pro kybernetickou bezpečnost Dušana Navrátila podala firma Huawei žalobu na stát za poškození dobrého jména, mohla by požadovat stamiliardy. Andrej Babiš by si pak mohl vzpomenout na své volání, že každý úředník má zaplatit náhradu, kterou za něho musí poškozeným vyplatit stát.

Přitom Andrej Babiš má zkušenost s tím, jak se vede obchodní válka různými prostředky, když se od původního přivinutí k Transparency International dostal do konfliktu s její českou pobočkou. Světová nátlaková organizace Transparency International se od roku 1993 podílí na kritice korupce. Tlak na světové trestání korupce vyvolaly americké firmy, kterým byla zakázána korupce roku 1977 americkým zákonem o korupčních praktikách v zahraničí, neboť možnost legálního uplácení ze strany neamerických firem stavěla firmy z USA do nevýhodného postavení vůči konkurentům z jiných zemí, kteří dokonce úplatky v zahraničí zahrnovali do daňově uznatelných nákladů. Tlak zesílil po konci studené války, kdy již nebylo třeba tolerovat korupčnost určitých státních režimů z důvodu jejich protisovětské orientace. Transparency International tak podporovala americké zájmy v hospodářské soutěži.

Situaci vystihl prezident republiky Miloš Zeman ve vánočním poselství 26. 12. 2018, který varování Navrátilova Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost přirovnal ke komunistickému očerňování USA za to, že k nám pronikl americký brouk - mandelinka bramborová. To byla doba studené války.

(převzato z profilu)

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Josef Bazala byl položen dotaz

Bečva

Dobrý den, rozumíte rozhodnutí soudu? Mně rozsudek hlava nebere. Přeci není normální, že soud řekne, ano stal se trestný čin, ale viníka nepotrestá. Jestli to je možné, není třeba změnit zákon?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Stanjura (ODS): Nekonečné vyvažování mezi spojenectvím a konkurenčním bojem

14:07 Stanjura (ODS): Nekonečné vyvažování mezi spojenectvím a konkurenčním bojem

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k volbám do Poslanecké sněmovny