Koudelka (ČSSD): Miloš Zeman odmítl vyznamenání pro generála Clarka

31.10.2016 19:57 | Zprávy

Bývalý kancléř prezidenta Václava Havla Ivo Mathé uvedl 28. 10. 2016 v rozhovoru pro Seznam.cz, že Miloš Zeman jako premiér odmítl kontrasignovat vyznamenání jedné zahraniční osoby a dále hovořil o jeho odporu k bombardování Jugoslávie. Mathé řekl, že to zná málo lidí. Ale nejde o novou informaci.

Koudelka (ČSSD): Miloš Zeman odmítl vyznamenání pro generála Clarka
Foto: repro YouTube.com
Popisek: doc. JUDr. Zdeněk Koudelka, Ph.D.

Premiér Miloš Zeman odmítl Václavu Havlovi kontrasignovat udělení Řádu Bílého lva americkému generálu Wesley Clarkovi, veliteli bombardování Jugoslávie v roce 1999. Tato skutečnost je v knize Prezident republiky (Leges Praha 2011, s. 61 a 159) a Miloš Zeman ji uvedl v pořadu Otázky Václava Moravce 8. 3. 2009.

Věc může být vyložena v rámci povahy kontrasignace jako ochrany ústavnosti, kdy ji premiér odmítne pro neústavnost prezidentova rozhodnutí. Letecký útok na Jugoslávii byl veden některými státy (USA, Británie, Německo aj.) bez souhlasu Rady bezpečnosti OSN, která je oprávněna povolit legální válečný útok. Útočná válka je v mezinárodním právu zakázána. I naše ústava umožňuje vyhlášení válečného stavu jen při napadení našeho státu nebo spojence. Bombardování Jugoslávie nebylo v rámci kolektivní obrany států Severoatlantické smlouvy. Žádný stát NATO nebyl Jugoslávií napaden. Jugoslávii územně blízké Řecko, člen NATO, se na útoku proti Jugoslávii odmítlo podílet. Necítilo se Jugoslávii ohroženo. Pokud se zhodnotí letecký útok na Jugoslávii jako válečná agrese, která je v rozporu s naší ústavou, bylo povinností premiéra odmítnout kontrasignaci vyznamenání za tento čin. Ocenění protiústavního jednání je samo o sobě protiústavní. Neústavnost tohoto aktu zůstane, i když nebude odůvodněn pojetím útoku na Jugoslávii jako agrese, ale tím, že v rámci útoku byly zasaženy civilní a diplomatické cíle (bombardování tržiště a nemocnice v Niš i čínského velvyslanectví) v rozporu s mezinárodním právem válečným. Za útoky na tyto cíle Clark jako velící generál nesl odpovědnost.

Jinak je však právo udělit vyznamenání chápáno jako výsostné právo prezidentů. Znám je spor maďarské vlády s maďarským prezidentem, který má slabší postavení než náš. Socialistická vláda Ference Gyurcsányho chtěla donutit prezidenta László Sólyoma udělit vyznamenání bývalému premiéru Gyulovi Hornovi. Prezident to v červnu 2007 odmítl. Vláda prezidenta žalovala u Ústavního soudu a ten konstatoval, že prezident nemusí dát vyznamenání každému. Jde o jeho rozhodnutí a nemůže být v této věci znásilněn.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

JUDr. Daniela Kovářová byl položen dotaz

Nemáte dojem, že to už celkově vláda přehání?

Nejde jen o to, že postupuje diskriminačně vůči ruským občanům, kteří tu chtějí získat občanství, a kteří jako jediný z národnostní by se museli vzdát toho svého, proti čemuž jste hlasovala, a proto vám píšu. Ale celkově tu akorát rozdmýchává vášně, když podle mě i na úkor nás občanů nadržuje občanů...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Paroubek (ČSSD): Seriozní politické jednání vypadá jinak

11:02 Paroubek (ČSSD): Seriozní politické jednání vypadá jinak

Komentář předsedy ČSSD k vyjednávání o účasti strany na projektu STAČILO!