Koudelka (TSS): Protektorátní premiér a předseda Ústavního soudu Jaroslav Krejčí

06.08.2021 17:44 | Zprávy

Vyšla první kniha o protektorátním předsedovi vlády Jaroslavu Krejčím. ZDENĚK KOUDELKA: Jaroslav Krejčí: protektorátní premiér a předseda Ústavního soudu. Nakladatelství Leges Praha 2021, 146 stran.

Koudelka (TSS): Protektorátní premiér a předseda Ústavního soudu Jaroslav Krejčí
Foto: Archiv PL
Popisek: Zdeněk Koudelka

Jaroslav Hanuš Krejčí se narodil 27. června 1892 v Křemenci na Moravě, okres Prostějov, pokřtěn byl 1. 7. 1892 římskokatolickým farářem v Konicích. Narodil se v rodině učitele v Polešovicích Jana Krejčího (1856 - leden 1945), který se posléze stal řídícím učitelem v Polešovicích.

Krejčí vystudoval klasické gymnázium v Uherském Hradišti, kde maturoval roku 1911, a Právnickou fakultu v Praze, kde byl 3. 6. 1916 promován doktorem práv. Během studií se stal stoupencem Masarykovy Realistické strany a přispíval do jejího deníku Čas. V srpnu 1918 byl uvolněn z vojenské služby a přeložen k moravskému místodržitelství v Brně, kde se stal podřízeným Jana Černého, pozdějšího dvojnásobného československého premiéra. 

Československo 1918-39

V letech 1918 - 1920 působil na Zemské politické správě (zemském úřadě) v Brně, roce 1919 byl přidělen na Okresní politickou správu Brno-venkov, což byla služební zvyklost. Od roku 1920 pracoval jako ministerský, později vrchní odborový rada a ministerský rada v Legislativním odboru Prezidia ministerské rady v Praze (Předsednictvo vlády). Od roku 1921 byl zároveň tajemníkem Ústavního soudu v Praze. Do funkce byl jmenován předsedou vlády Edvardem Benešem na přání předsedy Ústavního sudu Karla Baxy, který byl stejně jako Krejčí člen Československé strany socialistické.

Roku 1928 byl jmenován členem českého zemského zastupitelstva za národní socialisty. V letech 1928-45 vydával právní revui Moderní stát. Roku 1926 se stal zástupcem prezídia ministerské rady v Právní radě a řídil její sekretariát. V roce 1937 byl jmenován premiérem Milanem Hodžou přednostou Ústavněprávního oddělení Předsednictva ministerské rady.

Dne 28. března 1938 byl Krejčí prezidentem republiky jmenován předsedou Ústavního soudu s tím, že složil slib do rukou prezidenta republiky na zasedání vlády 27. 4. 1938, které se konalo na Pražském hradě.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Ing. Aleš Juchelka byl položen dotaz

Kampaň

Dobrý den, možná se pletu, ale neutrácí za kampaň ze všeho nejvíc právě vaše hnutí? Možná by nebylo na škodu, kdyby se limit pro politickou kampaň snížil - co vy na to? Třeba byste jako politici pak víc makali a nespoléhali na to, že pak uděláte kampaň - nic osobního, zrovna vás je vidět docela dost...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Hašek (PRO): Mluviti stříbro, mlčeti zlato, pane Pavle

18:02 Hašek (PRO): Mluviti stříbro, mlčeti zlato, pane Pavle

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu ke slovům prezidenta Pavla na adresu Donalda Trumpa.