Koudelka (Trikolóra): Prezident daňový balíček nevetoval

31.12.2020 10:06 | Zprávy

Daňový balíček, který snižuje daně i příjmy státního rozpočtu, prezident republiky nepodepsal ani nevetoval.

Koudelka (Trikolóra): Prezident daňový balíček nevetoval
Foto: Archiv PL
Popisek: Zdeněk Koudelka

Důvodem pro prezidentův postup bylo, že Miloš Zeman vládu jinak podporuje a hnutí ANO na přijetí zákona spolupracovalo s opozičními stranami ODS, SPD a Trikolórou, takže byl dostatek poslanců pro přehlasování prezidentova veta. Prezident mající starost o pošramocené státní finance tak vyjádřil nesouhlas s obsahem zákona, ale nechtěl jej zbytečně zdržovat, když pro daňové změny je ideální účinnost 1. ledna, kdy začíná rozpočtový i hospodářský rok.

Nepodepsání, ale nevetování zákona prezidentem vychází z ústavní zvyklosti, kterou užíval prezident Václav Klaus. Nově ji Miloš Zeman doplnil tak, že nenechal uplynout celou lhůtu 15 dnů pro své zvažování, ale oznámil předsedovi Poslanecké sněmovny svou vůli již po šesti dnech vůči zákonu, který mu byl doručen 22. 12. 2020.

V dopise předsedovi Poslanecké sněmovny prezident napsal „uvedený zákon vracím k dalšímu opatření“, což ministr vnitra a předseda sociální demokracie Jan Hamáček vyložil jako veto prezidenta. Je pravda, že předchozí prezident Václav Klaus v dopisech Poslanecké sněmovně, kterými zdůvodňoval svůj postoj, nepoužil slovo „vracím“, ale užil slova „ponechávám bez podpisu“ či „zasílám k dalšímu opatření“, což jsou lepší formulace předcházející sporům.

Ovšem prezident Zeman veřejně a opakovaně uvedl, že nechce zákon vetovat, ale nepodepíše jej. V právu je rozhodující skutečný obsah vůle jednajících osob a ne přepjatý formalismus. Proto předseda Poslanecké sněmovny dal příkaz k vyhlášení zákona ve Sbírce zákonů, čemuž Hamáček nebránil, přestože redakci Sbírky zákonů provádí Ministerstvo vnitra. Hamáčkův postoj je motivován tím, že sociální demokracie hlasovala proti zákonu, který ANO prosadilo s částí opozice. To však nic nemění na tom, že prezidentem vyjádřená vůle nepodepsat, ale ani nevetovat je veřejně známá a zřejmá. Proto je rozhodnutí předsedy Poslanecké sněmovny Radka Vondráčka o vyhlášení zákona ústavně správné. Vůli zákon nevetovat potvrdil prezident Miloš Zeman dopisem předsedovi Poslanecké sněmovny z 31. 12. 2020.

(převzato z Profilu)

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Článek byl převzat z Profilu Doc. JUDr. Zdeněk Koudelka, Ph.D.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Mgr. Jana Pastuchová byl položen dotaz

Jak podle vás zajistit práci seniorům?

Pravda je, že doba jde dopředu a lidé ve starším věku se mají problém ,,jít s dobou". Ale podle mě to bude problém i do budoucna, třeba pro dnešní 30. Za 30 let mohou řešit stejný problém jako senioři dnes, protože i když jsou třeba technologicky zdatnější než dnešní starší generace, tak za těch 30 ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Chalupský (Svobodní): S Istanbulskou úmluvou řešíme nálepky, ne skutečnou pomoc lidem

11:28 Chalupský (Svobodní): S Istanbulskou úmluvou řešíme nálepky, ne skutečnou pomoc lidem

S Istanbulskou úmluvou řešíme nálepky, jak se zalíbit, ne podstatu věci a skutečnou pomoc lidem, řík…