Koudelka (Trikolora): Vládnoucí věrchuška na jižní Moravě privileguje poslance

05.12.2024 9:15 | Monitoring

SPOLU a STAN, jež mají těsnou většinu členů Zastupitelstva Jihomoravského kraje, se obávají, že ji mohou pozbýt. Mezi nimi jsou sběratelé funkcí, kterým se od pradávna říká mnohoobročníci – členové zastupitelstva a poslanci. Vedení jižní Moravy lidoveckého hejtmana Grolicha rozhodlo, že těmto členům zastupitelstva umožní účast distančně, když budou na jednání Poslanecké sněmovny v Praze.

Koudelka (Trikolora): Vládnoucí věrchuška na jižní Moravě privileguje poslance
Foto: Archiv PL
Popisek: Zdeněk Koudelka

Narušovat ústavní zásadu rovnosti obsahu mandátu člena zastupitelstva z důvodu uchování si moci určité politické skupiny v kraji, není a nemůže být legitimním důvodem pro nerovné zacházení. Přípustná by byla taková distanční účast, která by se týkala všech zastupitelů z důvodu kolize s jednáním jiného orgánu bez privilegování jen těch členů, kteří jsou poslanci a senátory, anebo ji neumožnit vůbec.

Dle Listiny základních práv a svobod jsou lidé rovni v právech. Na základě této rovnosti je i rovnost ve výkonu veřejné funkce. Obsah mandátu, tedy práva a povinnosti, člena zastupitelstva je stejný bez ohledu na to, zda vykonává ještě jinou veřejnou funkci. Rovnost v právu není absolutní a právo pracuje s tím, že je v určitých případech připuštěna nerovnost. Tato nerovnost však musí mít legitimní důvod a cíl. Pokud se dotýká ústavních práv při výkonu veřejné funkce, musí mít zákonný základ.

Motivace pro přijetí tohoto privilegovaného zacházení s členy zastupitelstva – poslanci je zřejmá, neboť vládnoucí koalice SPOLU a Starostové má 35 mandátů z 65, nutná nadpoloviční většina je tedy 33. Přitom ve vládnoucí většině jsou lidé z koalice SPOLU kumulující funkci člena zastupitelstva a poslance: Marie Jílková (KDU-ČSL), Pavel Kašník (ODS). Pokud tito nebudou přítomni na zastupitelstvu a ještě někdo z vládní většiny nebude přítomen, držitelé moci v Jihomoravském kraji ztrácí většinu. Vedení kraje prosadilo změnu jednacího řádu umožňující jejich účast videokonferencí, aby si uchovali moc v kraji.

Legitivmní a nelegitimní nerovnost v přístupu k obsahu mandátu člena zastupitelstva

Před změnou jednacího řádu 4. 11. 2024 připouštěl jednací řád distanční účast členů zastupitelstva v karanténě. Takovýto přístup lze považovat za legitimní důvod odlišného zacházení, protože vychází z ochrany veřejného zdraví před možným šířením nakažlivé nemoci a zároveň ze snahy zabezpečit schopnost usnášení zastupitelstva v případě, že v rámci epidemie bude karanténa nařízena více členům zastupitelstva. Jde o reakci na dobu covidovou. Tato legitimnost důvodů a cílů zavedení odlišného zacházení obstojí, byť se mohou cítit v nerovném postavení zastupitelé, kterým není nařízena karanténa, ale z důvodu nenakažlivé nemoci či nemocničního pobytu se též nemohou účastnit zasedání zastupitelstva a možnost distanční nemají.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Článek byl převzat z Profilu Doc. JUDr. Zdeněk Koudelka, Ph.D.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Ing. Jan Zahradil byl položen dotaz

Směřování ODS

Vážený pane Zahradil, až do této vlády jsem byl voličem ODS a tak jako i někteří kolegové, kteří mají podobný názor, se zamýšlím nad tím co vlastně ODS dnes je... Říká se že podle ovoce se pozná strom a mě jde mráz po zádech, co jsme to proboha zvolili. Vy jste taková "konservativní tvář" ODS, snad...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ministr Kupka: Budeme prozápadní demokracií, nebo budeme koketovat s Východem?

21:01 Ministr Kupka: Budeme prozápadní demokracií, nebo budeme koketovat s Východem?

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k roku 2025.