Koudelka (Trikolóra): Volební zákon - Fendrych mimo, Kalousek a Pithart zapomněli, Rychetský otočil

05.02.2021 14:33 | Zprávy

Ústavní soud zrušil pro volby do Poslanecké sněmovny volebního dělitele d´Hondt, protože podle něj v rámci 14 volebních krajů nezajišťuje dostatečně poměrnost voleb v malých volebních krajích.

Koudelka (Trikolóra): Volební zákon - Fendrych mimo, Kalousek a Pithart zapomněli, Rychetský otočil
Foto: Archiv PL
Popisek: Zdeněk Koudelka

Tento volební dělitel a 14 volebních krajů bylo zavedeno zákonem č. 37/2002 Sb. Zákon byl přijat na návrh vlády (ZDE). Gestory zpracování zákona ve vládě byl ministr vnitra Stanislav Gross a místopředseda vlády Pavel Rychetský, který jako předseda legislativní rady posuzoval i návrhy, které nepředložil radě jako celku. Poslanecká sněmovna zákon schválila 13. prosince 2001, když 151 poslanců bylo pro a 9 proti (KSČM - ZDE). Senát zákon schválil 17. ledna 2002, kdy bylo pro 52 senátorů, proti 8 (ZDE). Pro zákon hlasoval senátor a dnes předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský i lidovečtí poslanci Miroslav Kalousek, Jan Kasal a senátor Petr Pithart. Zákon podepsal velmi rychle během 3 dnů prezident Václav Havel.

Volební dělitel d´Hondt i zavedení 14 volebních krajů bylo součástí vládního návrhu a nebylo doplněno v Parlamentu „působením poslanců“. V Poslanecké sněmovně se proti návrhu vyslovila jen Komunistická strana Čech a Moravy, ale nikoliv kvůli počtu volebních krajů či volebnímu děliteli. Uvedené změny měly širokou podporu levice, pravice, malých i velkých stran. Rozdělení státu do 14 volebních krajů bylo přirozené napojení na samosprávné kraje, v kterých působí krajské organizace politických stran. Volební dělitel d´Hondt byl rovněž široce akceptován, proto byl zaveden v komunálních volbách, kdy pro zákon znovu hlasovaly všechny strany včetně malých, proti byl jen jeden poslanec. Přitom i v komunálních volbách se volební dělitel d´Hondt užívá též v malých volebních obvodech, když množství obcí má jen 5-10 členů zastupitelstva.

Martin Fendrych v komentáři: Ústavní soud zrušil oposmluvní pokřivení volebního zákona (Aktuálně.cz 3. 2. 2021), vytváří dojem, jako by 14 volebních krajů a volební dělitel d´Hondt byl zaveden sociální demokracií Miloše Zemana a ODS Václava Klause proti vůli ostatních stran. Je však mimo, zaměňuje dvě různé novely volebního zákona. Volební reforma sociální demokracie a ODS pracovala s jiným počtem volebních obvod i jinou hodnotou volebního dělitele a byla zavedena jiným zákonem č. 204/2000 Sb.

Miroslav Kalousek, Jan Kasal a Petr Pithart zapomněli, že pro 14 volebních krajů, včetně malých, kde se projevuje většinotvorný efekt, a zavedení volebního dělitele d´Hondt hlasovali. Pavel Rychetský s funkcí změnil názory.

(převzato z Profilu)

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Článek byl převzat z Profilu Doc. JUDr. Zdeněk Koudelka, Ph.D.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Tomio Okamura byl položen dotaz

Obvinění

Nemyslíte, že je zvláštní, že v případě, že jde o někoho z opozice, konkrétně teď myslím vás nebo Babiše, tak policie začíná jednat vždy před volbami, kdy se rozpoutává celá kauza? A máte dojem, že se tu měří všem stejně?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Kobza (SPD): Jak se také „dělají“ dějiny

10:23 Kobza (SPD): Jak se také „dělají“ dějiny

Komentář poslance Jiřího Kobzy (SPD) ke stavu současných evropských demokracií.