Vzhledem ke klimatickým změnám jí v krajině ubývá, což působí starosti nejen ministerstvu životního prostředí, ale nám všem. Některá města v naší republice se rozhodla získat zpět do vlastní správy provozování vodohospodářství, jež bylo před lety dáno takřka za hubičku do rukou zahraničních firem. Jednou z hlavních motivací je i vliv na rozhodování o cenách vodného a stočného.
Cena v některých částech republiky za vodu je opravdu neúměrně vysoká. Když k tomu v některých případech připočteme ještě špatnou péči o vodovodní potrubí, není se co divit, že se v mnohých městech uvažuje o zpětném odkupu podílů od zahraničních vlastníků. Nelze předpokládat, že dojde k dramatickému snížení cen vody pro malo- i velkoodběratele, ale lze počítat s tím, že se ceny nebudou neustále nadměrně zvyšovat.
Zahraniční subjekty, které na náš trh vstoupily v devadesátých letech, na obchodu s vodou neúměrně vydělaly a zisky putovaly do zahraničí. Nevýhodné smlouvy mezi obcemi a provozovateli vadí i Evropské komisi. Prý šlo o nedovolenou veřejnou podporu. Právě nemožnost na dosažení evropských dotací je důvodem, proč chtějí města získat vodovody zpět do své správy a starat se o ně sama. Doufejme, že toto přinese i zlepšení celkové péče o distribuci vody.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV