Úpravy z dílny Pirátů, ODS, KDU-ČSL, TOP 09 a STAN kladou velký důraz na digitalizaci a zefektivnění samotného procesu. Pozměňovací návrh také upravuje zachování větších pravomocí samosprávám, které jsou dostatečně blízko lidem. Vládní novela zákona oproti tomu upřednostňuje centralizaci stavebních úřadů. Poslankyně Věra Kovářová se také ohradila proti slovům ministryně pro místní rozvoj Kláry Dostálové, že by zástupci STAN nechtěli nový stavební zákon. Snahou opozičních poslanců je ovšem opravit chyby, způsobené ve vládní předloze.
„Novela zákona stavebního zákona jde do třetího čtení. Naší prioritou je změnit podobu zákona tak, aby se zrychlilo a zjednodušilo stavební řízení. Odmítáme centralizaci stavebních úřadů, nechceme tedy, aby vláda zrušila 400 stavebních úřadů, a tím tak vzdálila tuto službu občanům. Hrozí tím zánik kvalifikovaných míst v menších obcích a městech. Kompetence a pravomoci by i dále měly zůstat v kompetenci jednotlivých samospráv. Ministerstvu také chybí jakákoliv rešerše budov, nemají připraveno, jaké úřady by zrušily, ani kam by se úředníci přesouvali. Pokud vláda přijde s plánem, musí mít dostatečně zpracované podklady, jak to zrealizovat. Je proto nepřijatelné, aby nás jedno razítko, jak tvrdí paní ministryně, stálo náš státní rozpočet 24 miliard. Chceme, aby nový zákon měl společenský konsenzus, není proto možné, aby proti němu byli obce, kraje nebo odborníci. Profit z toho tedy zbývá jen developerům,” vysvětlila k zákonu postoj hnutí STAN poslankyně Věra Kovářová.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV