Kremlík (Svobodní): Svět jde od klimatického žalu k vyhlášení klimatické nouze

16.03.2019 9:13 | Zprávy

V horkém létě 2018 se patnáctiletá švédská holčička rozhodla, že místo školy v pátek půjde demonstrovat před parlament. Proti tomu, že je jí teplo. Stala se miláčkem médií.

Kremlík (Svobodní): Svět jde od klimatického žalu k vyhlášení klimatické nouze
Foto: Svobodní
Popisek: Svobodní, logo.

V lednu 2019 pak vystoupila na ekonomickém fóru v Davosu, aby pokárala dospělé, že málo bojují s klimatem (zdroj). I když o ekonomii toho moc neví a otázka nákladů leží mimo její zorné pole. Kdo ji na to pódium postavil a proč?

Greta Thunberg patří k obětem obchodníků se strachem. Je jedním z dětí, které vyrůstají v atmosféře zmaru, již šíří dezinformační média. V projevu na konferenci TED v listopadu 2018 vypráví, že když se dozvěděla o změně klimatu, upadla do deprese: „Přestala jsem mluvit. Přestala jsem jíst. Za dva měsíce jsem ztratila deset kilo. Později mi diagnostikovali Aspergerův syndrom.“ Dále vysvětlovala, že pro lidi s tímto syndromem je všechno buď černé nebo bílé, špatně nebo správné nic mezi tím. Proto prostě nutno klima zastavit, neb je to správné. (zdroj, video)

Jenže skutečnost není tak černobílá, jak dětem sugerují vymývači mozků. Například studie v časopise Lancet potvrzuje, že „chladné počasí zabíjí 20krát více lidí než teplé počasí“. Studie analyzovala přes 74 milionů úmrtí na 384 místech ve 13 zemích v letech 1985 – 2012. Závěry ukazují že „úmrtí kvůli mírně teplému či chladnému počasí značně početně převažují nad úmrtími z extremních vln horka či mrazů… Studie také ukazuje, že extrémní teploty byly odpovědné za méně než 1% všech úmrtí.“ (ScienceDaily)

Při celkovém oteplení tedy značně ubývá zimních úmrtí a mírně přibývá letních úmrtí. Celkově úmrtí ubývá. Oteplení je i prospěšné.

To ale do černobílého uvažování nezapadá.

Po vzoru Grety se nyní po celém světě konají záškolácké Fridays for Future. Připojili se i čeští studenti a hovořili v rozhlase takto: „Musíme se chovat, jako by nám hořela střecha nad hlavou… Teď je ten nejvyšší čas panikařit…Myslím si, že generace našich rodičů jsou zodpovědné za změny klimatu… Máme posledních 12 let na to, abychom něco dělali… Není důvod skrývat hlavu pod polštář a předstírat, že nic jako klimatická změna neexistuje.“ (viz video z 1. 3. 2019)

Takovou míru bludů člověk málokdy slyší vtěsnanou do takto krátké nahrávky. Mladí, kteří papouškují naučené fráze, co slyšeli ve škole. Jak pionýři, kteří kdysi deklamovali básničky „My jsme mládež nová, mládež Gottwaldova.“ Deja-vu?

Tihle mladí lidé to ale myslí dobře a snaží se dělat něco pozitivního. I když sebou nechají manipulovat. Neomluvitelné je ale chování těch, kteří jim do hlavy nasadili tyto myšlenky.

Strach. Beznaděj. Přesvědčení, že nemáme žádnou budoucnost. Apokalyptická ideologie, kterou šíří obchodníci se strachem, vysává z lidí život.

U stále více lidí jsou diagnostikovány psychické problémy označované jako „klimatický žal“ (climate grief). Obětí jsou děti jako Greta, ale i dospělí. „Já určitě děti nechci,“ řekla v rozhovoru napříkla 21letá vysokoškolská studentka z Floridy. „Nemáme žádnou naději, že se zabrání klimatické katastrofě. Změny, které jsou zapotřebí, se stále nedějí.“ (zdroj)

Těmto jehovistickým proroctvím věří lidé navzdory tomu, že klesá míra podvýživy i chudoby ve světě. A stále pokračuje trend snižování ceny potravin. Oni ale myslí, že stav světa se zhoršuje. Věří stihomamu.

Znepokojivé jsou také politické snahy využít vystrašených lidí k obcházení demokracie. Tito lidé v akci Fridays for Future požadují vyhlášení výjimečného stavu jako za války (stav klimatické nouze). To by pak mohli vládnout bez ohledu na standardní pravidla. To podporují i aktivisté z Extinction Rebellion, kteří v únoru 2019 předložili žádost o vyhlášení klimatické nouze na pražském magistrátě spolu se stranou Zelených.

„Kdo se vzdá svobody, aby dosáhl bezpečí, ten nakonec ztratí obojí.“ (Benjamin Franklin)?

Těmto nekalým plánům je třeba říci ne. Už proto, že místo potřebné adaptace na měnící se klima chtějí vyhazovat peníze za bezzubé snižování emisí uhlíku. Které na klima nemá skoro vliv. Alespoň je ale konečně jasné, o co od začátku jde. Nejde o klima, ale o uchvácení moci.

Vítězslav Kremlík
člen strany Svobodných

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Ing. Aleš Juchelka byl položen dotaz

Dávky

Dobrý den, pokud přijdu o práci a budu žádat o dávky, tak chápu správně, že budu muset dokládat, jaký mám majetek nejen já, ale i mý blízcí? A kdo je těmi blízkými přesně myšlen? A bude se to týkat všech žadatelů? Já třeba byl teď na pracáku poprvé za svůj život, jinak jsem pracoval a mám to v plánu...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zlínský (SPD): Budoucí krize a naše společnost. Jsme připraveni?

13:48 Zlínský (SPD): Budoucí krize a naše společnost. Jsme připraveni?

Pod záminkou nevyvolávat paniku a nestrašit obyvatele je ve většině západních společností (a taktéž …