Rumunské volby jako Československo 1968, říká Ivan David. Teď už nikdo nepochybuje, o co jde

10.12.2024 18:45 | Rozhovor

Druhá část rozhovoru s europoslancem Ivanem Davidem o nových komisařích byla aktualizována. Dramatické světové dění o minulém víkendu postavilo novou unijní komisařku pro zahraniční vztahy do zcela nové situace. Kaja Kallasová, již druhá generace estonských eurokomisařů v rodině, podle něj bude do vztahů EU projektovat jen tradiční baltské protiruské zaměření. Jinak podle Davida příliš velké předpoklady pro úspěch nemá.

Rumunské volby jako Československo 1968, říká Ivan David. Teď už nikdo nepochybuje, o co jde
Foto: Youtube
Popisek: Europoslanec Ivan David při slyšení kandidátů na eurokomisaře

Co říkáte na zrušení voleb v Rumunsku, které následovalo po mezinárodním tlaku zejména ze strany USA s dnes obvyklými argumenty o „ruské stopě“?

Připomíná mi to čtyřicet let starý vtip. V nové verzi by zněl: „Jaký je rozdíl mezi demokracií a západní demokracií? Asi takový jako mezi kazajkou a svěrací kazajkou.“ Možná že skutečně někdo z Ruska ovlivnil volby prostřednictvím TikToku, ale co je takové „ovlivnění“ proti zrušení voleb? To není ovlivnění?

Nám se zdá bizarní, že v této konsekvenci někdo obviňuje Rusko z „ovlivňování“, ale trvalo mně dlouho, než jsem pochopil velmi rozšířenou kognitivní disonanci zápaďáků, tj. obyvatel bývalých koloniálních a stále neokoloniálních velmocí, kam počítám i USA a Izrael. Oni jsou opravdu upřímně přesvědčeni, že mají právo ovládat jiné, protože jsou lepší, nadřazení silou i morálně, ať dělají cokoliv včetně intervencí, genocid a státních převratů. A to zejména proto, protože jsou silnější.

To, že jsou silnější, je stále nejistější. Ale oni jsou přesvědčeni, že mohou, dokonce mají „morální“ právo… My to vnímáme jako pokrytectví, oni ne. Oni to pokládají za svoje právo vyplývající z morální (!) nadřazenosti. Samozřejmě nemůžeme souhlasit s vězněním politických odpůrců, pokud užívají demokratické prostředky, nemůžeme souhlasit s ženskými obřízkami atd., ale měli bychom si všímat svinstev v naší společnosti. Ta zůstávají tabu. Západ přestává být schopen plnit úlohu světového četníka, ač by rád.

V Evropském parlamentu v plénu každý čtvrtek udílejí většinoví poslanci autoritativní rady a někdy úplně směšná ultimáta všem „nedemokratickým“ státům. Jinak, jak naznačují, zasáhnou v zájmu demokracie do vnitřních záležitostí jiných zemí. Stále se snaží určovat povinnosti jiným.

V Rumunsku úspěšně určili povinnost tamnímu ústavnímu soudu zrušit volby. Samozřejmě je snad i jim jasné, že i v Rumunsku pochopí, že i jejich vláda a ústavní soud jsou jen pouhými nástroji cizí moci. Že „kolektivní Západ“ nevidí rozdíl mezi členskou zemí EU a Středoafrickou republikou. Pochopí, že i my jsme součástí jejich koloniálního panství. Je to i pro kolektivní Západ nepříjemné, ale jde o hodně, jde o vojenskou základnu USA v Rumunsku, jde o prestiž ve válce na Ukrajině a o uchování naděje na porážku Ruska a zmocnění se jeho zdrojů dřív, než je prodají Číně. Rumuni už kdysi táhli na Rusko, a to s Hitlerem. Skončili u Stalingradu, později osvobozovali Prahu od Hitlera…

Dalo by se to politickými důsledky srovnat s intervencí do Československa v roce 1968. Teď už nezůstane nikdo na pochybách, kdo je kdo a o co ve skutečnosti jde.

V Sýrii padl prezident Asad a evropští státníci z toho vyjadřují větší či menší radost, český premiér Fiala mu vzkázal, že tak dopadne každý, kdo se spojí s Moskvou. Co na to říci?

Myslím, že radost je předčasná, ostatně je to radost poněkud „opatrná“. Nikdo pořádně neví, co budou vítězové dělat, s kým a proti komu se spojí. Teď všichni předstírají, že jim budoucí vývoj prospěje nebo aspoň neuškodí. Jan Campbell připomněl zásadní okolnost. Dosud vládli v Sýrii alavité, kteří jsou ale v Sýrii třináctiprocentní menšinou. Zemi teď ovládnou sunnité, kteří představují tři čtvrtiny obyvatel. Zatím nevíme, jaký vliv si uchovají alavité, na jejichž území na severozápadě jsou ruské základny.

Otázka je, jak dopadnou USA, které podporovaly některé teroristické skupiny a usilovaly o likvidaci vůdce současné „umírněné opozice“. Každý si vzpomene, jak dopadli ti, kteří se spojili s USA a dále nechtěli být vazaly. Nevím, jestli Fialu ještě někdo kromě Fialy bere vážně. Ani vazalové nejsou v bezpečí. Nelze natrvalo spoléhat na podvody, ústavní soudy a zrušení neúspěšných voleb.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jakub Vosáhlo

Ing. Radim Fiala byl položen dotaz

Jak budete hlasovat o vydání?

Dobrý den, zajímalo by mě, jak se jako vlivný člen strany postavíte k hlasování o vydání vašeho předsedy? Podle mě, kdyby na vydání nedošlo, tak tím popřete nejen to, co jste tvrdili v kampani, ale co mi obecně vadí víc, že jako politici vůbec máte nějakou imunitu, která se třeba ani nemusí vztahova...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

Co se týče EU, tak tam mě zajímá pouze to,, Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré Diskuseruský medvěd , 10.12.2024 19:22:21
kdy z toho spolku vystoupíme. Po tom, co stalo v Rumunsku, nechci mít s nikým z KoZa nic společného a volit budu jenom ty, kteří budou jednoznačně usilovat o naše vystoupení. EU se musí každý štítit...

|  19 |  0

Další články z rubriky

Profesor Jiří Svoboda: Jako Hitlerovy dekrety. Tak vznikla Fialova vláda

4:46 Profesor Jiří Svoboda: Jako Hitlerovy dekrety. Tak vznikla Fialova vláda

Ke konci Fialovy vlády můžeme podle profesora Jiřího Svobody říci, že experiment Rychetského Ústavní…