Evropská unie nám chce sebrat maso! Její nová Strategie Farm to Fork počítá s přechodem na rostlinnou stravu a restrikcemi na živočišnou výrobu – vyšší ekologické daně, omezení reklam, nebo regulace chovů dobytka. Vepřové prý není zdravé, hovězí zas produkuje metan.
Proti stojí tzv. Dublinská deklarace, kterou už podepsalo 900 vědců z celého světa. Podle nich by došlo ke snížení potravinové soběstačnosti i negativním dopadům na životní prostředí a já s nimi souhlasím.
Už teď jsme v produkci vepřového soběstační jen zhruba z 50 %. Loni v Česku kvůli drahým energiím stavy prasat ještě o 12 % klesly a vzhledem k novým evropským pravidlům welfare navíc plánují zavírat i další chovy.
Živočišná výroba je ale klíčová i v produkci statkových (přírodních) hnojiv. Ta mají nezastupitelnou roli v péči o kvalitu půdy a v boji proti suchu. Půda díky nim zadrží více vody, snižují riziko eroze a šetří i méně ekologická minerální hnojiva, která se donedávna vyráběla z ruského plynu.
Podtrženo, sečteno. EU vznikla jako dobrý projekt, ale nesmí to být továrna na nesmyslná nařízení a zákazy! Ochrana životního prostředí je klíčovou prioritou. Má na ní být ale shoda napříč členskými státy i odbornou veřejností a NIKDO nemá úředně nakazovat, co jíst smíme a co ne.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV