Kupka (ODS): Lidé musí mít právo na elektronickou komunikaci se státem, navrhujeme digitální ústavu

13.12.2018 8:39 | Zprávy

Na společné tiskové konferenci dnes zástupci sněmovních stran a odborníci v oblasti IT představili návrh zákona o právu na digitální službu.

Kupka (ODS): Lidé musí mít právo na elektronickou komunikaci se státem, navrhujeme digitální ústavu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Místopředseda ODS Martin Kupka

Hlavním cílem navrhovaného zákona je podle místopředsedy ODS Martina Kupky posílení pozice občanů vůči úřadům a zavedení práva na elektronickou komunikaci s úřady. Prezident ICT UNIE Zdeněk Zajíček dodává, že časový rozvrh provedených opatření dává státní správě dostatek času na zavedení potřebných opatření a občanům zajistí přístup k digitálním službám v rozumném časovém horizontu.

„Chceme moderní stát a ODS vždy byla motorem digitalizace. Proto od začátku stojíme u přípravy zákona, který významně urychlí zavádění elektronických služeb státu pro občany. Je to krok ke skutečnému odstranění škodlivého resortismu a konec výmluv, že digitalizovat nejde. Zákon přímo ukládá, že stát musí vytvořit katalog služeb, které do pěti let bude poskytovat elektronickou formou. Zároveň tak proběhne reálná inventura všech agend státu. To potřebujeme také jako sůl. Takže za nás jednoznačně správný a potřebný krok,“ říká Martin Kupka a vysvětluje, jaký další praktický dopad bude zákon mít: „Občané nebudou muset pořád dokola předkládat všechny dokumenty, průkazy a osvědčení, úřady budou schopné nabízet i předvyplněné formuláře. Zákon povede ve výsledku ke zjednodušení komunikace s úřady a také k rychlejšímu a efektivnějšímu fungování státní správy. Na závěr chci ale ještě jednou zdůraznit, že všechny tyto služby budou k dispozici občanům, kteří o to budou mít zájem, musíme samozřejmě zachovat stávající formu komunikace s úřady, aby ti, kteří nechtějí nebo nemohou komunikovat přes internet, mohli své věci vyřídit tradičním způsobem,“ uvádí jeden z předkladatelů zákona a místopředseda ODS Martin Kupka.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Evropská unie prosazuje šmírování vaší soukromé komunikace přes mobil

Je to pravda? Aspoň to tvrdí Okamura. A jestli ano, nemyslíte, že je to dost přes čáru? A kdo jako přesně by měl podle EU mít právo číst soukromou korespondenci? A to jako kohokoliv, jen tak?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Maláčová (SOCDEM): Poprvé svátek práce v českých zemích slavili dělníci už v roce 1890

18:02 Maláčová (SOCDEM): Poprvé svátek práce v českých zemích slavili dělníci už v roce 1890

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k svátku práce.