Kvítek (HPP 11): Proč se spekulantům v Praze nehodí Regulační plány dle stavebního zákona?

17.03.2017 17:38 | Zprávy

Proč se nehodí Regulační plány dle stavebního zákona v Praze spekulantům s pozemky a developerům? Proč mocní nechtějí být v Praze svazováni pravidly a transparentním procesem účasti veřejnosti na celém procesu?

Kvítek (HPP 11): Proč se spekulantům v Praze nehodí Regulační plány dle stavebního zákona?
Foto: Hnutí pro Prahu 11
Popisek: Hnutí pro Prahu 11, logo.

Regulační plán a k čemu je dobrý

Jedním z nejvýznamnějších indikátorů systémové korupce v oblasti územního rozvoje měst je, zda jsou, či nejsou samosprávami aktivně pořizovány regulační plány. Regulační plán je podrobnější územně plánovací dokumentace k územnímu plánu, která upřesňuje veřejný zájem občanů v řešeném území. Zde stanovuje nejenom právně vymahatelné podmínky pro využití pozemků, pro umístění a uspořádání staveb, ale i pro ochranu hodnot a charakteru území a příznivého životního prostředí. Vlastníci pozemků jsou samozřejmě velmi důležitou zájmovou skupinou i v přípravě pořizovaní regulačního plánu, ale jeho pořizovatelem je obec, a proto zapojení občanů není jen formální.

Jak je na tom Praha s pořizováním regulačních plánů

Přestože podrobné Regulační plány má prakticky každé západní město a mnoho i velkých měst v České republice, v Praze se regulační plány stále nepořizují. A to přesto, že jeho pořízení by bylo možné efektivně financovat z fondů EU. V Praze se místo právně vymahatelného a ve stavebním zákonu  popsaného regulačního plánu pořizují studie, jejichž právní vymahatelnost bez stavební uzávěry je nulová. Navíc není zákonem garantována při pořizování studie účast veřejnosti. Tak je vytvořen prostor k tomu, aby územní rozvoj města zcela určovali developeři, kteří sami dle svých priorit zpracovávají dokumentaci k Územnímu řízení.

Výsledkem je, že Praha se nerozvíjí podle společných priorit obyvatel Prahy ve veřejném zájmu, ale dle výslednice soukromých zájmů developerů podle jejich ekonomického vlivu. Občané jen slouží k zajištění pozitivního ekonomického výsledku jejich záměrů.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Ing. Petr Bendl byl položen dotaz

Uděláte tentokrát něco nebo budete zase jen přihlížet?

Máte vysvětlení, proč opět před vánoci roste cena másla? Nepřipomíná vám to scénář z loňského roku, kdy taky před vánoci rostly ceny másla, cukru, vajec? Je to podle vás v pořádku a odůvodněné? Kdo za navýšením stojí a nemyslíte, že byste s tím konečně něco měli dělat? Netvrdím, že máte nabourávat s...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Seďa (SOCDEM): Boží mlýny sice melou, ale někdy velmi pomalu

20:07 Seďa (SOCDEM): Boží mlýny sice melou, ale někdy velmi pomalu

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu ke korupčním a podvodným kauzám v ODS