Praha v současné době eviduje na svém území zhruba 700 tisíc bytových jednotek. Z toho 94 procent, tedy 658 tisíc bytů, je v soukromém vlastnictví. Další 4 procenta, tedy 35 tisíc bytů, je svěřeno městským částem a 1 procento, asi 7 tisíc bytů, spravuje hlavní město. U tohoto počtu bytů hlavní město neuvažuje o prodeji, nejsou tedy zařazeny do privatizace. Většina bytů je pronajatá a město připravuje rekonstrukci a výstavbu dalších.
Nyní Praha obnovuje bytovou výstavbu. Jde především o vybudování hybridního bydlení na Černém Mostě, kde vznikne 182 nových bytů, a stavbu bytových domů v Horních Počernicích s 310 novými bytovými jednotkami. V přípravě jsou také další projekty, jako je budování dalších 280 bytových jednotek a rekonstrukce hotelového domu na Opatově, kterou město získá dalších zhruba 325 nových bytů. Celkem tak hlavní město do tří let vybuduje 1 097 nových bytů.
„Obnovujeme bytovou výstavbu, která stagnovala patnáct let. Do tří let hlavní město vybuduje téměř 1 100 nových bytů,“ shrnul radní hlavního města Prahy Radek Lacko.
V současné době hlavní město eviduje 60 volných bytů, z toho je 16 bytů malometrážních a 37 bytů v opravách. Praha totiž pronajímá byty výhradně zrekonstruované. Pravidelně se také provádí analýza bytového fondu a způsobu jeho využití, například z pohledu uvolněných bytů, průběhu jejich oprav a rekonstrukce, nabídek konkrétnímu žadateli až po počty uzavřených nájemních smluv.
„Prakticky všechny byty ve vlastnictví hlavního města jsou pronajaté. Máme k dispozici dalších osm vyklizených domů o jednom až třech malometrážních bytech, které vyžadují komplexní rekonstrukci. Jednáme o jejich dalším využití, zejména pro sociální a zdravotní péči. Ve vlastnictví města je taktéž vyklizený původně hotelový dům na Opatově. Aktuálně jednáme o jeho kompletní přestavbě na bytový dům. Na základě studií by zde mohlo vzniknout až 325 bytů,“ uvedl radní Radek Lacko.
V rámci uvedeného počtu Praha realizuje svoji bytovou politiku, přičemž často supluje roli městských části, které svůj svěřený bytový fond zprivatizovaly. Proto má schválená „Pravidla“ pronájmu bytů, vystihující podmínky a kritéria přesně vymezeného okruhu žadatelů. Jsou to například zdravotně hendikepovaní, senioři, osoby v sociální tísni, vybrané profese, ale u vybraných bytů (např. byty v centru, byty malometrážní) je možnost je pronajmout formou výběrového řízení.
Praha zřídila Fond rozvoje dostupného bydlení, kam plynou finanční částky získané prodejem bytového fondu. Z prostředků Fondu jsou realizovány projekty na výstavbu bytů, domů pro seniory, domů s pečovatelskou službou, ale i na rekonstrukce stávajícího bytového fondu. Uvedené investice jsou nejenom do objektů ve vlastnictví hlavního města, ale i městských částí.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV