Latýn (SPD): Proč je umělá inteligence multikulturní?

05.04.2025 17:07 | Komentář

Komentář politika SPD a experta na IT k aktuálním výzvám umělé inteligence

Latýn (SPD): Proč je umělá inteligence multikulturní?
Foto: Archiv Borise Latýna
Popisek: Boris Latýn, kandidát SPD do europarlamentu

Umělá inteligence zažila poslední dobou velký rozvoj, a její vývoj probíhal hlavně ve Spojených státech amerických. A jelikož jejich politika byla posledních pár dekád taková, jaká byla, pochopitelně se to promítlo i do ní, protože její tvůrci se museli nějak vypořádat s politickým směřováním země a tím nenarušovat různé předpisy a zákony. Jelikož americká politika byla dominantní i v naší části světa, pochopitelně i zde se začaly používat téměř výhradně americké technologie umělé inteligence.

Dnes se pobavíme o takzvané generativní umělé inteligenci (UI), v našich končinách je známá například ChatGPT. To znamená té, která jakoby tvoří nový obsah. I když i to je nepřesné, ve skutečnosti pouze spojuje do logických celků věci, které dříve vytvořil člověk. Důvěřiví lidé se často ptají umělé inteligence na cokoliv, a její odpověď považují za správnější, než od jakéhokoliv člověka. Prostě matematicky, počítačově správné řešení jejich dotazu či problému. Tak to ale není, za každou umělou inteligencí jsou lidé, kteří do ní zadají množinu textů na její trénování, nebo nastaví i ručně odpovědi na nějaké otázky. Nevěříte? Vždyť je to stejné, jako kdybyste používali vyhledávač, třeba Google. Tak vám najde na vaše otázky různé weby, ale informace na nich mohou být podávány různě. To se týká hlavně politických a společenských témat. V generativní umělé inteligenci se tak setkáte s výsledky, které vás uspokojí, když máte liberálně-demokratické názory. Tento názorový proud byl totiž politicky dominantní v USA posledních mnoho let. Dozvíte se tak, že u člověka je mnoho pohlaví, nebo že Joe Biden je stoprocentní demokrat a Donald Trump extremista, populista a kdoví, co ještě. Pochopitelně, neznalý člověk, který v těchto tématech tápe, si řekne: „Tak to asi bude pravda, když to říká umělá inteligence“ a volič Petra Fialy a jeho Spolu+STAN je na světě.

Ale tyto chiméry pronikly bohužel nejen do generativních UI. Měl jsem možnost se hlouběji seznámit s jedním počítačovým systémem (výrobce americký softwarový gigant), který se celosvětově používá pro podporu obchodu (CRM). Tam se umělá inteligence používá pro předpovědi uzavření obchodů, rad co udělat pro zvýšení pravděpodobnosti úspěchu, nebo robotickými komunikátory se zájemci. Nicméně, právě kvůli liberálně-demokratické agendě se do tohoto software dostalo mnoho chimér. Například, pokud se chcete stát specialistou na UI v tomto software, procházíte samozřejmě školením. Tam vám radí, že pro správné nastavení UI pro každého zákazníka, musíte mít například diverzifikovaný tým programátorů. Mít tam příslušníka menšin (černocha, asiata, atd.) dále někoho s neobvyklou sexuální orientací, tlouštíka, a tak dále. Jen tak prý můžete nastavit správně a vyrovnaně UI, aby to nikoho neuráželo. Teď si představte, že Američané si myslí, že jak je to u nich, tak to je a musí být i jinde. Pak ten systém nějaká firma (partner amerického výrobce) nasazuje v České republice a neví si rady. Kde sehnat vhodného specialistu do týmu například, když tu téměř žádní IT specialisti tmavé pleti nejsou?

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Evropská unie prosazuje šmírování vaší soukromé komunikace přes mobil

Je to pravda? Aspoň to tvrdí Okamura. A jestli ano, nemyslíte, že je to dost přes čáru? A kdo jako přesně by měl podle EU mít právo číst soukromou korespondenci? A to jako kohokoliv, jen tak?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Dostál (Stačilo!): Není žádoucí, aby lékař před stanovením léčby prováděl vyšetření peněženky

14:02 Dostál (Stačilo!): Není žádoucí, aby lékař před stanovením léčby prováděl vyšetření peněženky

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k přístupu ke zdravotnictví strany Motoristé sobě.