Laudát (KAN): O nás bez nás?

15.09.2024 20:03 | Monitoring

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k souboru statí Mnichovské memento Okupace Kolonizace

Laudát (KAN): O nás bez nás?
Foto: Hans Štembera
Popisek: František Laudát

Trochu opožděně jsem se na Vzpomínce na BIIb 11. července 2024 dostal k tištěnému souboru statí "Mnichovské memento Okupace Kolonizace", vydanému Památníkem ticha 2023/2024. V něm se renomovaní publicisté, historikové i osobnosti vyjadřují nejen k mnichovské zradě, ale i k roli tehdejšího prezidenta Edvarda Beneše. Ta je dost odlišná od toho, co nám vtloukali komunisté do hlavy celá desetiletí.

Mnichovem se dodnes trápíme, nejen tím, že jsme nebojovali, ale i tím, "že jsme se na té zradě osobou prezidenta republiky tak nějak podíleli, že jsme se, abych tak řekl, nechali zradit" (citát z vystoupení Petra Pitharta).

"Dost dlouho se u nás ví, že 30. září v Mnichově před pětaosmdesáti lety už bylo o nás rozhodnuto. Devět dní už bylo rozhodnuto, ačkoli to vědělo jen pár lidí na planetě. Dodnes tu přitom panuje mýtus zrady Západu a nás jako obětí... Beneš totiž písemně v naprostém utajení nabídl velké kusy našeho území Hitlerovi už 14. září 1938 prostřednictvím Daladiera a Chamberlaina. 21. září Hodžova vláda přijala Benešem objednané francouzsko-britské ultimátum."

Ing. František Laudát

  • Předseda Klubu angažovaných nestraníků (KAN)

Poté vláda rezignovala. Čest v této vládě si zachovali pouze lidovci Šrámek a Dostálek a František Ježek za Národní sjednocení, kteří hlasovali proti. Tomuto scénáři vychází vstříc i první věta mnichovské dohody: "Německo, Francie a Spojené království se zřetelem k dohodě, jíž bylo ve věci odstoupení sudetoněmeckého území v zásadě již dosaženo...."

Anketa

Má cenu jít ke krajským a senátním volbám?

93%
5%
hlasovalo: 7500 lidí

Jan Patočka ex post viděl situaci jasně: "Mnoho šancí tu koncem září 1938 vidět nebylo. Ale právě v takových situacích bytostného otřesení mohou, či mají lidé činit rozhodnutí, kterými zakládají na sebevědomou budoucnost."

Do tohoto scénáře zapadá i vystoupení Lídy Rakušanové: "...představme si, že by oné noci z 29. na 30. září 1938 neseděl ve vedlejším pokoji mnichovské Fuhrerbau, kde Chamberlain, Daladier, Mussolini s Hitlerem dojednávali odstoupení českého pohraničí, Edvard Beneš, ale někdo, jako Volodymyr Zelenskyj..." Jenže oné noci ve vedlejším pokoji neseděl statečný vůdce, ale Benešův poddajný úředník.

A nyní střih: Lex Beneš = zákon o zásluhách Edvarda Beneše. "Edvard Beneš se zasloužil o stát." Tato věta vyšla ve sbírce zákonů 14. května 2004. Tomu předcházel návrh jedné komunistky a dvou poslanců ČSSD, přijetí zákona hlasy komunistů a socialistů, zamítnutí zákona v Senátu, přehlasování senátu Sněmovnou a mlčení prezidenta Klause, který zákon nepodepsal, ale také nevetoval. Tak začala platit další česká historická pohádka, která neodpovídá skutečnosti.

Všem doporučuji si tiskovinu Památníku ticha sehnat a přečíst.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

MUDr. Raduan Nwelati byl položen dotaz

Garance státu

Neměl by kromě cen energií, stát garantovat lidem hlavně dostupné bydlení a taky ceny potravin? Máte dojem, že to tato vláda dělá?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Jinde na netu:



Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vích (SPD): Emisní povolenky na vytápění budov – lumpárna EU zdražující bydlení

11:05 Vích (SPD): Emisní povolenky na vytápění budov – lumpárna EU zdražující bydlení

Část EU, kde často nesněží, nutí druhou část EU, aby platila do rozpočtu víc. Je to fér?