Jedním z úkolů vlády je zajištění rovnoměrného hospodářského rozvoje všech oblastí České republiky. Jako mnoho jiných, ani tento se současné vládě nedaří zvládat.
Na místo zájmu obyvatel regionů podporuje tzv. zájem strategický, či spíše řečeno zájem ekonomicky i politicky silných a vlivných investorů. Zjevně takto je tomu i v případě "gigafactory" v Líních u Plzně.
Nejenže donedávna vláda nekomunikovala se samosprávami místními, ani krajskou, kterou se navíc zřejmě chystá i nadále obcházet. Především však, za pohrdavého přehlížení mínění veřejnosti, prosazuje záměr bez dostatečného odborného zhodnocení jeho důsledků pro životy těch, kterých se bezprostředně týká.
Což právem prohlubuje obavy občanů, v místě samém i v rámci širšího okolí, jejichž potřeby jsou zřetelně s takovým záměrem v rozporu.
Kromě nezanedbatelných a z místního pohledu nepříznivých dopadů výstavby a provozu na životní podmínky a prostředí, je to i otázka přínosnosti projektu z hlediska sociálního a hospodářského.
Podle každoročního výzkumu „Místo pro život“ patří Plzeňskému kraji prvenství v kategorii Práce. To především díky nejpříznivějšímu poměru mezi průměrným příjmem (37 397 Kč) a rozdílem mezi příjmy mužů a žen (15%) a míře nezaměstnanosti (2,8%).
Za těchto okolností je víc než diskutabilní, jaký má výstavba takto mamutího provozu, s potřebou vyšších jednotek tisíc zaměstnanců, kteří se v okolí ani kraji nenacházejí, za cenu všech s tím spojených dopadů na život v dotčeném území, smysl?
Je tak tedy skutečně zřejmé vládní selhání při vyjednávání o případných investicích do českého hospodářství.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV