Lidovci a Starostové: Oblast školství musí rozvíjet talenty dítěte a nabídnout kvalitní učitele

30.06.2017 8:37 | Zprávy

Lidovci a Starostové představili na společné tiskové konferenci další bod volebního programu a jeho garanty – školskou a vzdělávací tematiku.

Lidovci a Starostové: Oblast školství musí rozvíjet talenty dítěte a nabídnout kvalitní učitele
Foto: KDU-ČSL, STAN
Popisek: Logo koalice Lidovců a Starostů

Garanty vzdělávací části jsou předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek a předseda hnutí STAN Petr Gazdík.

„Bez kvalitního, dobře zaplaceného a spokojeného učitele, který má také dobré postavení v rámci společnosti i ve škole, nemůže být kvalitní vzdělání. Bez kvalitního vzdělání zároveň nemůže být dobrá věda a výzkum, nemůže být ani vysoká inovativní schopnost našeho průmyslu, a tedy ani konkurenceschopnost. Proto je vzdělání naše priorita,“ řekl Pavel Bělobrádek.

Program počítá se zvýšením platů učitelů na 130 % průměrné mzdy, klíčové je omezení byrokracie a propojení školství s praxí.

„Pokud se naše země nemá do budoucna stát skanzenem asijské ekonomky, kam se všichni budou jezdit dívat, jak to tady kdysi ve 20. století za časů průmyslové revoluce fungovalo, tak musíme výrazným způsobem posílit vzdělání a propojit je s praxí,“ konstatoval Petr Gazdík.

Jiří Mihola, odborník na školskou a vzdělávací tématiku za KDU-ČSL, považuje za klíčové zvýšení důrazu na moderní trendy na pedagogických fakultách, aby jejich absolventi dokázali své svěřence kvalitně připravit na život v podmínkách aktuálního století.

„Instituce školy stála u zrodu vyspělých civilizací, to bychom si měli uvědomit. Teď je na čase, aby tato země uvažovala o jiném způsobu řešení, který bude založen na efektivních krocích, nikoli jen mluvení, co by se mělo udělat. Tato země už nemá čas, aby přešlapovala na místě. Co se týká vysokých škol, považuji za klíčové jejich dovedení na mezinárodní úroveň,“ řekl Miroslav Bárta, vzdělávací expert Hnutí STAN.

Program nezapomíná ani na tělesný rozvoj a proto počítá s prosazením 1 miliardy korun navíc na sportovní aktivity. Počítá také s podporou mládežnických sdružení a neprofesionálních oddílů typu Orel nebo Sokol.

Součástí kvalitního a celistvého vzdělávacího systému by měli být také odborníci z praxe; tedy ti, kteří mohou předávat bohaté zkušenosti, ale zároveň nemají pedagogické vzdělání.

Samozřejmostí by měl být dostatek míst v mateřských školách, dostupnost alternativních forem předškolního vzdělávání (lesní školky); program také počítá s fungováním škol s nižším počtem žáků, především v malých obcích.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Mgr. Róbert Šlachta byl položen dotaz

Vize

Dobrý den, zajímalo by mě, zda má vaše strana nějaké konkrétní návrhy třeba důchodové reformy nebo ekonomickou vizi, jak zlepšit naši životní úroveň? Zatím mi to přijde tak, že spíš jen kritizujete, ale s něčím vlastním nepřicházíte. Sice nemáte ve sněmovně zastoupení, ale pokud ho chcete mít, nemys...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Okamura (SPD): Do školství se tlačí štědře financované neziskové organizace

10:17 Okamura (SPD): Do školství se tlačí štědře financované neziskové organizace

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu ke školství.