Línek (KDU-ČSL): Depozitáře Regionálního muzea v Chrudimi budou energeticky úspornější

16.07.2018 21:32 | Zprávy

Slavnostním otevřením dvou revitalizovaných depozitářů Regionálního muzea v Chrudimi dnes začala nová etapa této kulturní instituce Pardubického kraje.

Línek (KDU-ČSL): Depozitáře Regionálního muzea v Chrudimi budou energeticky úspornější
Foto: archiv zastupitele
Popisek: 1. náměstek hejtmana Pardubického kraje Roman Línek (KDU-ČSL)

1. náměstek hejtmana Pardubického kraje Roman Línek, který má na starosti investice i kulturu, tak mohl představit upravené budovy starostovi Chrudimi Petru Řezníčkovi i dalším pozvaným hostům.

„Pardubický kraj investuje do svých kulturních institucí nejen v krajském městě, kde sídlí Východočeské muzeum, Východočeská galerie a Krajská knihovna, ale i v dalších okresech kraje. V minulých letech byla dokončena revitalizace Regionálního muzea v Litomyšli, nyní přišla na řadu Chrudim a další investice budou kraj čekat v Regionálním muzeu ve Vysokém Mýtě na podporu expozice karosářství,“ uvedl Roman Línek.

Regionální muzeum v Chrudimi sídlí v novorenesanční budově z let 1897-1898 v centru města, ve které jsou především výstavní prostory. Tato budova patří městu Chrudim a muzeum je zde v pronájmu. Sbírkové předměty muzea jsou ovšem uloženy ve dvou depozitářích v majetku Pardubického kraje – v ulicích K Ploché dráze a Rybičkově. Zároveň jsou zde i pracoviště odborných kurátorů. Právě tyto depozitární budovy byly v průběhu předchozího roku úspěšně revitalizovány v rámci Operačního programu životního prostředí, čímž došlo ke zlepšení klimatických podmínek pro uložení a ochranu sbírkových předmětů muzea. Dané budovy získaly zároveň novou podobu, kterou zdobí své okolí.

„Budova v Rybičkově ulici je v městské památkové zóně. Bylo potřeba snížit emise z jejího vytápění. Má teď vyměněná okna, dveře, je zateplená a příjemně zapadá do ulice v centru města,“ říká 1. náměstek hejtmana Roman Línek a pokračuje: „Depozitář Skřivánek se také změnil k nepoznání. Z bývalého učiliště Transporty se stává pěkné moderní pracoviště. Tady jsme museli přistoupit i k částečnému statickému zajištění budovy. Celkově do tohoto projektu Pardubický kraj investoval 14,7 milionu korun, z toho dotace z Operačního programu Životní prostředí činila 2,2 miliony korun.“

Regionální muzeum v Chrudimi, příspěvková organizace Pardubického kraje, vzniklo po třicetileté působnosti Muzejního spolku v roce 1892 jako Průmyslové muzeum pro východní Čechy v Chrudimi. Muzeum spravuje bohatý sbírkový fond, téměř (150 tisíc sbírkových předmětů) z oboru regionální vlastivědy, přírodních věd a výtvarného umění. V současné době nabízí tři expozice (Mozaika z dějin regionu, Alfons Mucha - Plakáty a expozice lidového nábytku). Muzeum každoročně realizuje kolem patnácti krátkodobých výstav, školám nabízí výukové programy k výstavám, pořádá přednášky a vydává periodikum Chrudimské vlastivědné listy, Chrudimský vlastivědný sborník a další odborné publikace, ve kterých prezentuje výsledky své vědecko-výzkumné činnosti.

Podrobnosti projektu:
Realizace úspor energie - Regionální muzeum v Chrudimi, budova Rybičkova a depozitář Skřivánek
Projektový záměr schválila Rada Pardubického kraje dne 6. 5. 2015 usnesením R/1885/15.
Generálním projektantem byl Ing. Miroslav Jelínek.
Energetický posudek vypracovala IVS Energetické poradenství s.r.o.
Stavební zakázku provedla firma Stavební společnost Chrudim s.r.o.
Technický dozor investora provedla AZ OPTIMAL s.r.
Projekt byl vybrán v rámci 19. výzvy Regionálního operačního Životní prostředí a je spolufinancován Evropskou unii z Evropského fondu soudržnosti.
Místa realizace projektu: Chrudim, Rybičkova ulice č.p.10 a K Ploché dráze č.p.688.
Předání staveniště 20.7.2017
Rozhodnutí o poskytnutí dotace 20.9.2017
Převzetí hotové stavby 29.6.2018
Náklady celkem v Kč: 14 702 077,00
Celkové způsobilé výdaje v Kč: 5 595 282
Dotace EU v Kč: 2 238 112,8
Vlastní zdroje Pk v Kč: 12 463 964,20

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Ing. Kateřina Konečná byl položen dotaz

Milá Katko,

Slováci z KSS se přejmenovali na SDL, aby nedráždili generaci, která o KSS jen slyšela. Díky médiím dostala KSS Černého Petra a tak ji Weis , předseda KSS, přejmenoval na SDĽ. Teď jen málo lidí si vzpomene na KSS. Proč se nezkusíte přejmenovat?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Bartoš (Piráti): Jak zařídit, aby ta kytka nevyrostla moc, čímž by se pěstování stalo ilegálním?

16:21 Bartoš (Piráti): Jak zařídit, aby ta kytka nevyrostla moc, čímž by se pěstování stalo ilegálním?

Projev na 125. schůzi Poslanecké sněmovny 19. prosince 2024 k trestnímu řádu