Luzar (KSČM): Nefér jednání mobilních operátorů

26.05.2018 6:36 | Zprávy

Podle analýzy Evropské komise jsou ceny volání a využívání dat v mobilních sítích v České republice ve srovnání se zahraničím jedny z nejvyšších v Evropské unii.

Luzar (KSČM): Nefér jednání mobilních operátorů
Foto: KSČM
Popisek: Leo Luzar, KSČM

Mobilní operátoři se všichni brání téměř stejnými argumenty a samozřejmě jsou v tom zcela nevinně a analýza je podle nich z minulého roku, tedy neodpovídající současnosti. Rovněž na svou obranu uvádějí, že velká část zákazníků neplatí ceny uvedené v ceníku, ale mají individuálně sjednané ceny, které jsou poníženy především tehdy, když zákazník pohrozí, že půjde k jinému operátorovi. Toto, tak říkajíc trhovecké privilegium, zákazníkům umožnil také ten fakt, že v minulosti tu byl hon na firemní zákazníky a jejich zaměstnanci dostávali výhody i pro rodinné příslušníky. To vše pouze s cílem vykázat co nejvíce zákazníků v souboji o investory pro telekomunikační oligopol. Šli až tak daleko, že automaticky prodlužovali smlouvy, jen aby nikdo nemohl odejít. To jsme však v mém pozměňovacím návrhu již operátorům zatrhli v minulém období.

Ale myslím si, že my nejsme národ, který má zálibu ve smlouvání a uvítali bychom spíše jasné, zřetelné a férové podmínky již v úvodu jednání. Proč nemá náš zákazník stejné cenové podmínky, které tentýž operátor účtuje v ČR a v zahraničí. Dovolím si malé srovnání cen T-Mobilu u nás a v sousedním Polsku. Tam nabízí neomezený tarif dokonce s neomezenými daty za 50 zlotých, což je v přepočtu asi 300 korun měsíčně. U nás nyní nabízí neomezený tarif se 4 GB dat za 799 korun, u tarifu s dvojnásobnou porcí dat zaplatíte 999 korun. Nejlevnější neomezený tarif s pouhými 500 MB dat stojí 499 korun. Kolikpak se z toho dá asi usmlouvat směrem dolů, když budeme hodně vyhrožovat?

A tu skutečnost, že jsou operátoři působící v ČR „super“ drazí potvrdili i bruselští byrokraté Evropské komise, mapující ceny ve své aktuální analýze (za rok 2017) napříč jednotlivými státy. Touto situací se u nás začal zabývat i Český telekomunikační úřad, který si nechal zpracovat analýzu cen a nyní už jen čeká na připomínky antimonopolního úřadu. Tak snad se i nám začíná blýskat na lepší časy a budeme moci u hovorů se svými blízkými, kteří jsou třeba momentálně vzdáleni, nekoukat nervózně na hodinky a lépe vnímat to, co nám chtějí říct. Takže milí operátoři, nejsme ovce, které můžete beztrestně donekonečna stříhat!

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Mgr. Ivan Adamec byl položen dotaz

Souhlasíte s tím, že dopravní infrastruktura je páteří ekonomiky?

A co mě zajímá ze všeho nejvíc je, proč se u nás stavby nových úseků dálnic, ale i třeba opravy silnic tak vlečou? Je jedno, kdo je u vlády, ten problém trvá už roky. I třeba sousední Polsko je na tom líp a myslím, že jsou na tom líp min všechny státy EU nebo minimálně na tom není žádný hůř.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Rajchl (PRO): Covidová opatření se dnes ukazují jako totální blamáž

6:03 Rajchl (PRO): Covidová opatření se dnes ukazují jako totální blamáž

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k šetření covidových opatření.