Živnostníci a drobní podnikatelé jsou další skupinou, kterou chce Fialova vláda ekonomicky zlikvidovat a opět razantně zvyšuje minimální odvody i paušální daň. Živnostníci a další OSVČ s nízkými příjmy si opět připlatí.
Pro rok 2025 dochází k výraznému zvýšení minimálních záloh na sociální a zdravotní pojištění. Minimální měsíční záloha na sociální pojištění bude činit 4759 korun a minimální měsíční záloha na zdravotní pojištění potom 3143 korun. Souhrnná platba na povinném pojistném bude v příštím roce 7902 korun místo 6820 korun, což představuje nárůst o téměř 16 procent. Pro rok 2025 navíc dochází ke zvýšení měsíční paušální daně v nejoblíbenějším prvním daňovém pásmu. Měsíční platba se zvedne ze 7498 na 8716 korun. Minimální záloha na sociální pojištění se tak zvýší o 907 korun a minimální záloha na zdravotní pojištění se zvedne o 175 korun, celkem tedy o 1082 korun. Povinné zálohy se zdražují každoročně, od roku 2020 je to však nárůst o 3006 korun měsíčně.
Jste pro zvýšení a rozšíření poplatků za Českou televizi a Český rozhlas?Anketa
„Takto vysoké zvýšení minimálního pojistného bude mít samozřejmě citelný dosah pro OSVČ s nižším ziskem, kdy některé OSVČ budou muset přejít na vedlejší činnost a najít si zaměstnání alespoň na zkrácený úvazek,“ uvedla pro iDnes Gabriela Ivanco, daňová poradkyně společnosti Forvis Mazars. Živnostníci mají z určitého pohledu výrazně horší podmínky než zaměstnanci. Při zrušení superhrubé mzdy se snížily daně zaměstnancům, ale adekvátní opatření pro živnostníky zavedeno nebylo.
Co slibovalo SPOLU (ODS, TO P09, KDU-ČSL) před volbami: „SPOLU vám garantujeme, že my daně nezvedneme! Proto SPOLU nebudeme provádět levicové daňové experimenty, ale snížíme státní výdaje a dáme finance dohromady!“
Trikolora důrazně protestuje proti jakémukoli zvyšování daní českým občanům a firmám! Živnostníci nemají zaměstnanecké benefity, nemají maximální délku pracovní doby ani nárok na placenou dovolenou, nesou náklady, spojené s výkonem své práce, a ručí vlastním majetkem. Nemají nárok na odstupné při skončení pracovního poměru.
Stát nesmí likvidovat ty, kteří dávají práci jiným, platí daně a po státu nic nechtějí. Soukromý sektor se na celkových příjmech do státní pokladny podílí mnohem více než státní zaměstnanci, a přesto jim tato vláda hází jen klacky pod nohy! Dost už!
Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV