Malach (SNČR): Firmy se vždy dohodnou

22.03.2019 4:31 | Zprávy

Dle průzkumu Hospodářské komory České republiky se podnikatelé brexitu nebojí. Obchodní vztahy budou i nadále fungovat.

Malach (SNČR): Firmy se vždy dohodnou
Foto: SNČR
Popisek: Strana nezávislosti České republiky

V záplavě informací o dopadech brexitu na českou a evropskou ekonomiku, které jsou více či méně poplašné a některé bych nazval až hysterickými, jsem narazil na výsledky průzkumu Hospodářské komory České republiky. Komora v rámci svého pravidelného šetření mezi svými členy, nazvaného Komorový barometr, pokládala tentokrát i otázky, jaké může mít na podnikatele dopady vystoupení Británie z EU.

Šetření je poměrně čerstvé, probíhalo v období od 23. ledna do 8. února 2019. Výsledky vůbec neodpovídají vyjádřením různých analytiků a „expertů“, kteří malují jen ty nejčernější scénáře. Na brexit se aktivně připravuje, tj. hledají jiné dodavatelsko-odběratelské kanály, pouze 3 % firem. 36 % firem vyčkává na konkrétní informace a celých 61 % se o brexit nezajímá.

Ano, lze namítnout, že tento výsledek není průkazný, protože v šetření je zastoupeno hodně mikro a malých firem, které působí jen v rámci ČR, a brexit na ně tedy nemá vliv. I tento pohled šetření zohlednilo, a pokud se podíváme na velké firmy (nad 250 zaměstnanců), tak aktivně se na brexit připravuje pouze 15 % z nich, 56 % vyčkává a 29 % tento problém nezajímá. U středních firem (51–250 zaměstnanců) je mimochodem rozdělení takovéto: 2 % se aktivně připravují, 51 % vyčkává a 47 % to nezajímá.

Co je ještě zajímavější, tak u firem, které jsou přímými dovozci nebo vývozci do Velké Británie, vyčkává 80 %. Z firem, jež mají obchodní vztahy nepřímé, tj. s Velkou Británií obchodují jejich odběratelé nebo dodavatelé, se o tento problém nezajímá cca 25 %, zatímco 60 % vyčkává.

Co lze z tohoto šetření vyvodit? Firmy nepodléhají panice šířené médii a jsou přesvědčeny, že se se svými obchodními partnery vždy nějak domluví a jejich obchodní vztah bude pokračovat i nadále. Samozřejmě odchod Velké Británie z EU přinese jistě i v obchodních vztazích nějaké komplikace – možná bude nutné některé dodavatelsko-odběratelské vztahy předefinovat, panuje nejistota ohledně cel a rychlosti přepravy zboží. Nicméně je patrné, že vedení firem, kterých se brexit může dotknout, nepodléhá hysterii a panice, jež vydatně šíří probruselští politici a novináři. Přitom se jedná o jejich peníze a prosperitu; tedy pokud by hrozilo nějaké závažné riziko, měly by to být právě tyto firmy, které by měly dělat co nejvíce pro jeho minimalizaci. A kdyby opravdu hrozilo, věřte, že by dělaly.

Potvrzuje se to, co Strana nezávislosti České republiky říká již dlouho: Problémy dělají politici, firmy se vždy nějak domluví.

Ing. Roman Malach
člen Strany nezávislosti České republiky

Převzato z profilu.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Mgr. et Mgr. Jakub Michálek byl položen dotaz

Proč jste při předkládání zákona o střetu zájmů postupoval tak, jak jste postupoval?

Soud zákon shodil ze stolu ne kvůli obsahu, ale formě, jakou byl přijat. Přitom kdybyste postupoval tak, jak se má, zákon by přeci taky prošel nebo myslíte, že ne? A myslíte, že je obecně transparentní postupovat tak, jak jste postupoval vy, tedy že jste zákon chtěl prosadit jen jako přílepek bez to...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Prokop (Levice): Jsme bohatá země plná chudých lidí

22:31 Prokop (Levice): Jsme bohatá země plná chudých lidí

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k penězům odtékajícím do zahraničí.