Výpověď bez udání důvodu je dnes bohužel normální praxe. I když hrubě za hranou zákoníku práce! Říká se jí výpověď dohodou. Scénář je prakticky stejný – pozve si vás personální, většinou jsou v přesile, vy sami. Na stole papír, nadepsaný slovy „dohoda o rozvázání pracovního poměru“.
Který z vybraných českých europoslanců nejlépe hájí české národní zájmy?Anketa
Pak přichází věta: „Podepiš, hned, po dobrém. Jestli ne, stejně tě vyhodíme, ale napřed ti snížíme osobko, sebereme odměny a hezky ti zatopíme. A půjdeš bez odstupného. Důvody si najdeme.“ A vy cítíte to ostří na vašem hrdle...
Radím, nic nepodepisujte, všechno si nahrávejte a obraťte se na právníka. Jen tak máte alespoň teoretickou šanci se bránit. Výhodou je členství v odborech, tam máte nárok na bezplatnou právní pomoc a můžete nefér zaměstnavatele pohnat soudu. A když můžete nátlak dokázat, třeba nahrávkou, je velká šance, že to dopadne ve váš prospěch - dostanete ušlé výplaty i adekvátní odstupné.
Chápu, že tohle martyrium má chuť podstoupit jen málokdo. Zaměstnavatel a zaměstnanec prostě nejsou v rovnocenném postavení. Šéf má vždycky navrch. Právě proto, aby v práci nevládl zákon džungle, máme zákoník práce. Tady náš příběh ale nekončí...
Klapka, dějství druhé: ODS a TOP 09 chtějí jít ještě dál, a tak přišli s výpovědí bez udání důvodu. Žádná ochrana zákoníkem práce by se nekonala. Zaměstnavatel už ani nebude muset vymýšlet kličky. Nesehnal zakázky? Nelíbí se mu tvůj ksicht? Byl/a jsi marod? Vdala ses a plánuješ mít dítě, nebo už je máš a jsou často nemocné? Jsi starší než ostatní v týmu? Tak čaaau. Zítra už nechoď!
Tuhle asociální zrůdnost nesmíme dopustit. Tohle není cesta na západ, ale cesta zpátky v čase. A rovnou do 19. století. Do časů, kdy se zrodila sociální demokracie, právě proto, aby za pracující lidi bojovala.
Jana Maláčová
Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV