Maříková (SPD): Turecko se vrací k diktatuře

17.04.2017 13:37 | Zprávy

Turci rozhodli o změnách v ústavě a o přechodu z parlamentního na prezidentský systém, díky kterému se do Turecka vrací autoritářský, nebo dokonce diktátorský režim.

Maříková (SPD): Turecko se vrací k diktatuře
Foto: Facebook Karly Maříkové
Popisek: Karla Maříková

Turecko se stalo první muslimskou zemí, ve které byl zrušen islám. Vděčí za to Kemalu Ataturkovi, prezidentu Republikánské lidové strany, který bojoval proti konservatismu a 29.října 1923 vyhlásil Turecko republikou. Později byly v roce 1925 uzavřeny řádové domy, vláda zakázala nošení fezů. Změny došly také v postavení žen ve společnosti, kdy mohly pracovat mimo domov a bylo zavedeno volební právo pro ženy.

Nyní turci v referendu rozhodli o změnách v ústavě, která posiluje pravomoci prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana a o přechodu z parlamentního na prezidentský systém. Hrozí tak, že to co bylo prezidentem Kemalem Ataturkovem zrušeno bude znovu Erdoganem obnoveno?

Erdoganova cesta do prezidentského křesla byla složitá, než se stal prezidentem byl starostou Istanbulu, vězněm a premiérem.  Ani jako dítě neměl ustláno na růžích, narodil se velmi konzervativním rodičům z Gruzie, otec v rodině vládl pevnou rukou. Tayyip vystudoval školu pro imámy a kazatele a zapojil se tak do politického islámu. Byl prvním islámským starostou. On sám o sobě mluvil jako o imámovi. V podnicích provozovaných městem zakázal alkohol, měl v plánu postavit velkou mešitu, od tohoto plánu však ustoupil po protestech.

Vrátí se Turecko k islámu?

To, že je Erdogan skutečně islámským prezidentem potvrzuje i fakt prohlášením, že Ameriku objevili tři sta let před Kolumbem muslimové a povyšuje tak islám. Turecký prezident také zpochybňuje práva žen, jeho názor kdy označil bezdětné ženy za méněcenné nebo vyslovil svůj nesouhlas s císařským řezem a také interrupcí. A to nejsou všechny kontroverzní výroky tureckého prezidenta na adresu žen. Hlavně, že o hlasy pro islamistickou vizi chodil podle New York Times získávat dokonce do nevěstinců

Erdogan nechal v roce 2011 zbořit památník, který byl vystaven k turecko-arménskému usmíření a odkazoval na genocidu milionu a půl Arménů. Konfliktu v Sýrii dlouho využíval k útlaku Kurdů, čelil podezřením z finanční spolupráce s IS a měl mu dokonce dodávat zbraně.
Jaká budoucnost čeká Turecko, když dojde k zvýšení pravomocí islámského prezidenta Recepta Tayyipa Erdogana, který bude mít právo vydávat dekrety, jmenovat členy vlády, vybírat soudce nebo rozpustit parlament? Prezidenta, který odmítá jakoukoliv kritiku, která by ho mohla ohrožovat. A jaký vliv to bude mít na Evropu?
Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Benefity od zaměstnavatele.

Dobrý den, paní ministryně. Můj zaměstnavatel mi v rámci benefitů nabízí měsíčně jistou částku, kterou mohu rozdělit mezi volnočasové aktivity, vzdělání, platby na e-shopech (lékárny, knížky), životní pojištění a penzijní připojištění. Pokud se rozhodnu peníze utratit za dovolenou, fitness, jazykov...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ministr Síkela: Na instalaci chytrých elektroměrů mají distribuční společnosti tři roky

15:14 Ministr Síkela: Na instalaci chytrých elektroměrů mají distribuční společnosti tři roky

Od 1. července 2024 začíná tříletá lhůta pro instalace nových chytrých elektroměrů všem zákazníkům s…