Marková (KSČM): Na poštu pro léky a do lékárny pro důchod?

27.07.2014 21:40 | Zprávy

Zdá se, že se v českém polistopadovém Absurdistánu i ty nejnesmyslnější vize mohou stát skutečností. Brzy se můžeme dočkat poštovní pobočky, na které již sice nelze odeslat dopis (koneckonců stejně si posíláme SMS a MMS), ale zato si zde zakoupíme léky, potraviny, cigarety, a hřebíky, zajdeme ke kadeřníkovi, možná nám na hodinku pohlídají děti a paní za přepážkou by nám – po krátkém rychlokurzu - mohla píchnout i potřebnou injekci.

Marková (KSČM): Na poštu pro léky a do lékárny pro důchod?
Foto: Hans Štembera
Popisek: Soňa Marková

Na druhé straně bychom si v lékárně vedle léků mohli třeba nechat vyplatit důchod, koupit oblíbený časopis a přečíst si ho přímo na místě u dobré kávy uvařené příjemnou lékárnicí.  Připadá vám tento obraz jako vystřižený z nepovedeného fantastického filmu?

Státní (!) podnik Česká pošta nyní zřejmě zoufale hledá způsob, jak zlepšit své hospodaření a chystá společný projekt se zdravotnickým holdingem Euroclinicum na doplňkovou službu na svých - zatím prý jen venkovských – pobočkách.

Nová služba bude spočívat v distribuci dvou stovek volně prodejných léků a doplňků stravy na dvou tisících pobočkách. Na přepážkách půjde léky objednat a pošta je do druhého dne doručí buď zákazníkovi domů nebo si je bude moci vyzvednout na pobočce.

Pošta prý zatím (!) nepředpokládá, že by tuto službu poskytovala i ve městech, kde je lékáren  dost a nemluví se ani o lécích na předpis. Společnost Euroclinicum předpokládá, že že by ročně mohla prostřednictvím pošty prodat léky v hodnotě stovek miliónů korun a státní podnik vydělá dokonce dva krát – bude mít podíl na zisku a příjmy jí poplynou i z jejich doručování.

Když pomineme skutečnost, že pošta má sloužit občanům v úplně jiné oblasti, nelze přehlédnout fakt, že touha po zisku obou obchodních partnerů bude uskutečňována na úkor možného ohrožení zdraví pacientů. Ne nadarmo mají lékárníci vysoce odborné vzdělání a výdej léků je v lékárně doprovázen odborným pohovorem s pacientem.

Odborníci upozorňují na to, že dlouhodobě užívané léky, a to i volně prodejné, mohou v některých případech vážně poškodit zdraví pacienta. K tomu navíc přistupuje i riziko poškození zdraví při užívání léků s nevhodnou stravou či kombinace s jinými léky. Léčba takových případů pak vede ke zbytečnému utrpení pacientů a může být samozřejmě mnohem dražší.

V této souvislosti je třeba stále více mluvit o nebezpečí zásilkového prodeje léků. Nebezpečně totiž narůstá počet padělků a tyto jsou čím dál více zneužívány organizovanými skupinami. Česká pošta by se tedy měla soustředit na zajišťování kvalitních poštovních služeb pro občany i v té nejzapadlejší vísce České republiky a nepouštět se do nesmyslného experimentu, který hazarduje se zdravím lidí.

Odpovědnost státu spočívá také v zajištění široce dostupné potřebné zdravotní péče, včetně sítě lékáren tak, aby se odborné pomoci dostalo občanům celé České republiky. Řešením jistě není státem podporovaná možnost kupovat si potřebné léky na poštách, benzínových pumpách nebo v supermarketech.

Soňa Marková, poslankyně PS PČR za KSČM

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: KSČM

Mgr. Renáta Zajíčková byl položen dotaz

Zajíčková (ODS): Naše školství stojí na rozcestí

Máte svatou pravdu v tom, že na tom naše školství není dobře, ale uvědomujete si, že jste už víc jak 3 roky u moci a pak vlastně jen konstatujete, že je školství na rozcestí? Nemyslíte, že jste pro školství, o kterém jste před volbami tvrdili, jak bude vaší vlajkovou lodí, udělali žalostně málo? Pro...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Maláčová (SOCDEM): Stát staví, lidé bydlí, mámy rodí…

7:08 Maláčová (SOCDEM): Stát staví, lidé bydlí, mámy rodí…

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k dostupnosti bydlení