My, starostové obcí vnímáme, že je nutné dále investovat, mnohé obce mají již investiční akce vysoutěžené a čekají na jejich zahájení. Jsou ale i obce, a to zejména ty menší, které již takové možnosti nemají, neboť každá obec je jiná. Má jiné potřeby a jiné možnosti, což jako garantka odborné komise Ekonomika a daně STAN vnímám již dlouhou dobu.
Propad z RUD (rozpočtové určení daní) očekávám ve výši 15 - 20 %, protože ekonomická krize vyvolaná koronavirem dopadne i na obce. Pro malé obce to je již velký problém. Je to právě ta částka, která připadala v rozpočtu na investice, a kdo na ně neměl uspořeno dopředu, dostává se nyní do situace, kdy je bohužel pokrátit musí, aby mohl zajistit běžné pravidelné výdaje obce. Jsou to například pravidelné platby za energie veřejného osvětlení, nebo měsíční platby za komunální odpady či splátky úvěrů.
Pokud tedy někdo po obcích požaduje, aby své investice zachovaly, je potřeba říct i jak.
Obce potřebují, aby jim pomohl stát. Jak?
Například posílit dotace na veřejné osvětlení, které jsou v současnosti mizivé a vztahují se jen na osvětlovací bod, nikoliv však na sloupy či nové kabelové vedení. Právě tato investice by pro obce znamenala důležitý zdroj budoucích úspor - třeba až 70 %, což není zanedbatelné číslo. Pokud mají obce podpořit rychlé a efektivní investice, musí jim stát rozdat nová pravidla.
Máme podpořit místní a regionální podnikatele? Tak musí být upraven zákon o zadávání veřejných zakázek, jinak jsou obce opět v kleštích.
A je toho mnohem více.
Jsou to činnosti například - a ve velké míře - ve stavebnictví - zde by mohla zafungovat podpora místních podnikatelů a živnostníků. Proč by nám chodníky nemohli stavět zedníci z obce, když víme, že jsou dobří a jsou schopni to zvládnout?
Vše je možné, ale pokud jsou v platnosti stávající zákony, musíme to respektovat.
Jako nutné vidím, aby se vláda zamyslela a připravila do života kroky a opatření k rozvolnění současných pravidel a stanovení nových, které budou reflektovat stávající mimořádnou situaci. Pak obce mohou činit kroky, které budou směřovat k podpoře podnikání.
Místo toho se dnes na sociálních sítích dozvídáme, že ministryně financí chce rušit daň z nemovitostí a doufáme, že je to jen omyl a že tím myslela daň z nabytí nemovitých věcí.
Daň z nemovitostí je jediná daň, o jejíž výši si koeficientem obce rozhodují samy a je také 100 % příjmem obce.
Zrušení takové daně může i u střední obce činit mínus třeba 1 mil. Kč, což je další výpadek mimo ponížení rozpočtového určení daní.
Stát by tedy měl vnímat i potřeby obcí a ptát se. Zatím se tak neděje.
Michaela Matoušková, starostka Řečan nad Labem, předsedkyně odborné komise Ekonomika a daně STAN
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
koronavirus
Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.
Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.
autor: PV