Mečl (ČSSD): České zdravotnictví potřebuje nové vize

17.01.2020 18:17 | Zprávy

Jsem moc rád, že dochází k nezbytným pokrokům v dlouhodobějších vizích pro naši zemi. ČSSD má na to, aby navrhovala dobrá řešení z pohledu silné levicové strany.

Mečl (ČSSD): České zdravotnictví potřebuje nové vize
Foto: Hans Štembera
Popisek: ČSSD, ilustrační foto

Minulý týden byly představeny obrysy důchodové reformy a nyní je potřeba navázat v dalších oblastech, za které by měl nést hlavní zodpovědnost stát. Mám na mysli české zdravotnictví, které je dlouhodobě podfinancováno.

Zajistit dostatečné zdroje se historicky z řady důvodů nedaří. Jediná politická strana, pokud nemá většinu v parlamentu, na to nestačí a koaliční kompromis často blokuje zásadnější kroky. Zdravotní péče o občany je u nás zajištěna, na různých místech země s různou dostupností. Kvalitu péče máme stále na dobré úrovni.

Technický stav nemocnic je ale často špatný, evidujeme vnitřní dluh na infrastruktuře. Největším problémem současnosti a budoucích let je nedostatek zdravotníků. O důvodech se často hovoří. Spočívají v platovém ohodnocení a přetěžování v náročném povolání. Svůj vliv má také nerovnoměrná distribuce místa působení zdravotníků a jejich koncentrace do velkých měst a největších nemocnic. Hrozí zhoršování českého zdravotního systému.

Zajistit kvalitní péči pro občany bez adekvátních zdrojů nelze, naším cílem by mělo být alespoň 9 % hrubého domácího produktu. Jde o hodnotu vycházející z průměrů vyspělých zemí OECD a EU. Predikce českého HDP podle Ministerstva financí na rok 2020 se očekává aktuálně ve výši 5 894 miliard korun1), do zdravotnictví by mělo v témže roce přijít 346 miliard2), to je pouhých 5,87 %! Těm 9 % z predikovaného objemu odpovídá neskutečných 530 miliard, chybějící rozdíl činí 184 miliard. Jde o zjednodušenou teorii, ale i data ÚZIS ukazují na variantu až 600 miliard korun potřebných ve zdravotnictví v roce 20303). Nechceme-li zvyšovat zdravotní pojištění, zbývá významně navýšit částku za státní pojištěnce, začíná se jednat o roku 20214). Možný horizont k dosažení kýžených 9 % by mohl být rok 2030.

Rád používám srovnání: NATO nás jako členskou zemi vyzývá, abychom vydávali na obranu 2 % HDP, přičemž většina členů utratí za zdravotnictví mnohem více prostředků než ČR, třeba v USA jde o víc než 17 % HDP5). Nároky na rozpočet budou rychle stoupat z důvodů demografických změn, ale i nástupu velmi drahých léčebných postupů3) a proto je nutné zabývat se možnostmi dalších zdrojů do rozpočtu.

K daním za „zdravotně“ rizikové zboží jako je tabák nebo tvrdý alkohol můžeme přidat například zvýšení daně za cukrovinky a sladké nápoje. Velkou kapitolou je sociální demokracií navrhovaná daň pro banky a velké korporace, které v naší zemi realizují nadprůměrné zisky. V neposlední řadě musíme ve zdravotnictví trvale zvyšovat efektivitu použitých prostředků a učinit systém přívětivější pro nemocné i zdravotníky. Budoucnost naší země spoluvytvářejí politické strany a velmi bych si přál, aby sociální demokracie byla jasně slyšet.

MUDr. Jan Mečl

Zdroje:
1. ZDE
2. ZDE
3. ZDE
4. ZDE
5. ZDE

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Mgr. Adéla Šípová byl položen dotaz

předseda

Dobrý den, co vím, tak Vy jste Hřiba za předsedu nechtěla. Je nějaká možnost, jak ho můžete ve straně odvolat? Nemyslíte, že ji svými skandály, ale i neschopností řešit problémy s dopravou v Praze jen poškozuje? A nemyslíte, že to, že už není předsedou Bartoš může mít pro stranu fatální důsledky? On...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vích (SPD) Nejhorší vláda za posledních 30 let

9:00 Vích (SPD) Nejhorší vláda za posledních 30 let

Zvýšili daně, obrali současné i budoucí důchodce, uzavřeli smlouvu na předražené americké stíhačky, …