Digitální Summit v Tallinu otevřela estonská premiérka Kaja Kallas. V její úvodní řeči se jasně odrážely paralely v dějinách našich dvou států, dědictví komunistické minulosti i úsilí o vybudování svobodné demokratické společnosti opírající se o právní stát a otevřený přístup k informacím, bez korupce a ideologické masáže.
Sdílíme společné přesvědčení, že demokracii je a bude třeba stále bránit proti snahám o vnější i vnitřní narušení. Ruská agrese na Ukrajině je příkladem brutální snahy o likvidaci práva suverénního státu na demokratickou budoucnost. Jak ale paní premiérka zdůraznila, demokracii lze likvidovat i zevnitř. Často se tak děje formou omezování občanských práv pod záminkou ochrany bezpečnosti nebo ekonomiky.
Kaja Kallas ale nehledí do budoucnosti s pesimismem. Je přesvědčena, že technologie pomáhají organizaci a spolupráci ve společnosti a největší zbraní v boji s dezinformacemi a kyberútoky je otevřenost a transparentnost. Sdílíme spolu i obavy z přílišné regulace nových technologií, která se nyní vznáší nad Evropou a hrozí tím, že zpomalí výhody, které nám pokrok může přinést. Skvělým příkladem přínosu nejnovějších technologií je, jak pomáhají Ukrajině udržovat stát v chodu i během války, získávat pomoc, informace a prohlubovat životně důležitá mezinárodní partnerství. Estonsko v oblasti bezpečnosti už podniká kroky - v loňském roce téměř zdvojnásobili částku věnovanou ve státním rozpočtu na oblast kyberbezpečnosti, k čemuž paní premiérka vyzvala i ostatní státy.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV