Ministr Bartoš: Zjednodušíme výstavbu v České republice

28.10.2022 9:15 | Tisková zpráva

Koalice na vládním jednání schválila klíčovou novelu nového stavebního zákona, kterou předložilo Ministerstvo pro místní rozvoj.

Ministr Bartoš: Zjednodušíme výstavbu v České republice
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš

Cílem předkládané úpravy je změnit nový stavební zákon tak, aby nevznikaly nové státní úřady a bylo zajištěno rychlé, jednoduché, transparentní a pro běžného občana srozumitelné stavební řízení pod zásadou “jeden úřad, jedno řízení, jedno razítko.” Návrh ještě čeká proces schvalování v Poslanecké sněmovně a Senátu.

„Cesta, kterou MMR pod mým vedením muselo projít, abychom došli až sem, nebyla jednoduchá. Krátce před parlamentními volbami byl totiž na sílu prosazen nový stavební zákon mé předchůdkyně Kláry Dostálové. Ačkoli všechny strany dnešní vládní koalice se netajily tím, že jej považují za nesprávný. Zákon smetli senátoři včetně těch za ANO. Ministerstvo vnitra varovalo, že taková změna zastaví stavební řízení a transformace bude stát desítky miliard korun. Jistě chápete, že proto muselo po volbách dojít ke změně zákona, a to urychleně, jinak by vstoupil v účinnost, což by spustilo totální chaos ve výstavbě,“ říká místopředseda vlády pro digitalizaci a ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš.

Zjednodušeně bude vše vypadat takto: opouští se původně uvažovaný model centralizované státní stavební správy v čele s Nejvyšším stavebním úřadem. Rozhodování bude blíže lidem. Většina si bude moct vše vyřídit na úřadě přímo ve své obci. Po těchto změnách volali zejména zástupci samospráv.

Ke zrychlení stavebního řízení pomůže i jeho připravovaná digitalizace. "Není možné zaostávat v minulém století, kdy se vše řešilo papíry a frontami u přepážek. Díky digitalizaci ušetříme významné finanční zdroje a usnadníme celý proces vyřízení stavebního povolení,” dodal Ivan Bartoš.

I přes nutnost rychlého postupu návrh zákona prošel standardním procesem požadovaným zákonem, včetně meziresortního připomínkového řízení a vypořádání připomínek z něj vyplývajících. Navíc byl podroben důkladné analýze Legislativní rady vlády, kde byly veškeré navrhované body podrobně projednávány. Návrh byl projednán i se zástupci odborné veřejnosti, měst i komor a i zde došlo k dohodě ve většině oblastí.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

MUDr. Jiří Mašek byl položen dotaz

Jak navrátit důvěru lidem ve stát?

Jestli vám rozumím správě, za poklesem důvěry lidí ve stát vidíte působení této vlády. Podle mě je teda problém mnohem hlubší a přesahuje tuto jednu vládu, ale spíš by mě zajímalo, jak budete chtít tuto důvěru obnovit? A divíte se, že lidí státu nevěří, když se většina z nás má stále hůř, i když řád...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Scherfer (SOCDEM): Problémy českého zdravotnictví z různých perspektiv

13:14 Scherfer (SOCDEM): Problémy českého zdravotnictví z různých perspektiv

V posledních letech čelí české zdravotnictví celé řadě výzev, které ovlivňují jak kvalitu péče, tak …