Ministr Blažek: Nového vrchního státního zástupce čeká spousta práce

08.07.2022 16:57 | Tisková zpráva

Ministr spravedlnosti Pavel Blažek se sešel s kandidátem na vrchního státního zástupce v Olomouci Radimem Daňhelem, kterého navrhl nejvyšší státní zástupce. Během schůzky ministr spravedlnosti kandidáta seznámil s fakty o úřadě, v jehož čele chce stanout.

Ministr Blažek: Nového vrchního státního zástupce čeká spousta práce
Foto: Hans Štembera
Popisek: Pavel Blažek, ministr spravedlnosti

Situace na olomouckém VSZ není podle zjištění Ministerstva spravedlnosti dobrá. „Nový vrchní žalobce bude postaven před nelehký úkol tento neblahý stav změnit,” uvedl po setkání Pavel Blažek.

Ministerstvo detailně analyzovalo celkový stav a činnost VSZ v Olomouci. Výsledek analýzy je neuspokojivý, místy až znepokojující. Zjištěná zmiňovaná fakta a tabulku výslednosti Odboru závažné hospodářské a finanční kriminality (OZHFK) VSZ Praha a Olomouc uvádíme dále.

1. Vysoké náhrady škod za nezákonná trestní stíhání

Ministerstvo spravedlnosti eviduje vysoké náhrady škod za nezákonná trestní stíhání. Pokud náhrady škod srovnáme s případy dozorovanými nebo žalovanými VSZ Praha, jsou u VSZ Olomouc výrazně vyšší. Mediálnímu lynči jsou pak díky tomu vystavováni nezákonně stíhaní či dokonce pouze prověřovaní jedinci, kteří nakonec nejsou obviněni. V nejednom případě tak došlo k porušení práv garantovaných Listinou základních práv a svobod, konkrétně se jedná o právo na spravedlivý proces. Také bylo zasaženo do lidské důstojnosti, osobní cti a dobré pověsti.

Zatímco na Vrchní státní zastupitelství v Olomouci připadá přibližně 35 % všech žalobců vrchních státních zastupitelství za současně čtvrtinové působnosti v rámci České republiky (1/4 soudních krajů), na řízení spadající do jeho působnosti připadá 63 % všech vyplacených náhrad škod za nezákonná trestní stíhání v působnosti vrchních státních zástupců. Náhrady škody připadající na činnost Vrchního státního zastupitelství v Olomouci jsou tak výrazně vyšší, než by mělo odpovídat jeho podílu.

V případech, kde činnost vykonávalo VSZ Olomouc, evidujeme od roku 2012 požadavky na náhrady škod za nezákonná trestní stíhání ve výši 511 462 711 Kč. Tedy více jak půl miliardy korun. Poškození zřejmě požadované částky nedosáhnou, z jejich strany se ale jedná o vyčíslení nákladů a kvantifikaci jejich dehonestace, zničených roků života, podlomeného zdraví. Jinými slovy, částkou poškození vyčíslují, jak jim nezákonné trestní stíhání zničilo život. Oproti tomu za VSZ Praha eviduje ministerstvo od roku 2012 požadavky na náhradu škody za nezákonná trestní stíhání ve výši 331 093 312 Kč.

V skončených řízeních o náhradu škody za nezákonná trestní stíhání konaná VSZ v Olomouci bylo zatím vyplaceno 10 491 343 Kč, přičemž v současné době probíhá ještě 13 řízení, kde lze samozřejmě předpokládat přiznání dalších částek minimálně v řádech vyšších statisíců v každém případě. Ve srovnání s VSZ Praha je vyplacená částka podstatně vyšší. V řízeních konaných VSZ v Praze bylo v součtu vyplaceno 6 614 301 Kč.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Tomio Okamura byl položen dotaz

Ukrajinci

Myslíte, že se vůbec někdy Ukrajinci, co sem za poslední dva roky přišli na Ukrajinu vrátí? I kdyby skončila válka, já mám dojem, že tu už zůstanou na trvalo. Zabýváte se v SPD nějak tím, co by se stalo, kdyby tu zůstali?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Sládeček (SPD): Opravdu je tak špatné chtít zestátnit ČEZ?

6:04 Sládeček (SPD): Opravdu je tak špatné chtít zestátnit ČEZ?

Energetický mix ČR, pár informací o ČEZu, přínosy ČEZu do státního rozpočtu, zestátnit ČEZ ano, nebo…