Ministr Brabec: Dělejme kroky pro to, aby Česká republika nezůstala na suchu

09.11.2015 12:42 | Zprávy

Resorty životního prostředí a zemědělství spolu s dalšími organizacemi připravují krizový plán boje se suchem. Z programů Ministerstva zemědělství by tak v budoucnosti mělo být možné financovat obecní nádrže, které jsou vodními prvky v krajině. Také se chystá nový dotační program na obnovu, výstavbu a rekonstrukci rybníků či program pro podniky povodí pro to, aby mohly obnovovat malé vodní nádrže. Tyto a další informace zazněly na konferenci „Provoz vodovodů a kanalizací“, která se konala v Čestlicích. Zúčastnily se jí téměř čtyři stovky lidí. Nechyběl ani ministr životního prostředí Richard Brabec, náměstek ministra zemědělství Aleš Kendík, předseda Svazu měst a obcí ČR a starosta Kyjova František Lukl či František Barák, předseda představenstva Sdružení vodovodů a kanalizací ČR, které akci uspořádalo.

Ministr Brabec: Dělejme kroky pro to, aby Česká republika nezůstala na suchu
Foto: ANO
Popisek: Ministr životního prostředí Richard Brabec

„Jsme tu proto, aby Česká republika nezůstala na suchu,“ řekl ministr životního prostředí Richard Brabec a dodal: „Je symbolické setkat se v období, které patří mezi nejhorší sucha za poslední desítky let. 60 % podzemních vrtů v ČR je stále ve stavu kritického sucha. Půdní fond by měl udržet 9 miliard kubíku vody, dnes se dohaduje, že je to jen 5 miliard kubíku. Proto spolupracujeme na přípravě krizového plánu boje se suchem a evropské i národní prostředky směřujeme do hospodaření s vodou a na zadržení vody v krajině.“

„Nebudeme-li v budoucnu přírodě pomáhat, budeme-li dělat rozdíl mezi povrchovou a podzemní vodou a nezajistíme-li rozumnou regulaci, může se stát, že ne vždy pitná voda poteče,“ řekl předseda představenstva Sdružení vodovodů a kanalizací ČR (SOVAK) František Barák a dodal: “Jde o strategickou surovinu, k jejíž ochraně je třeba přistupovat komplexně ve spolupráci státu, samospráv, zemědělců a vodárenských společností.“

„Vnímám nezastupitelnou práci vodařů. Je totiž nutné hledat optimální využití krajiny, aby se voda na našem území udržela,“ řekl předseda Svazu měst a obcí ČR a starosta Kyjova František Lukl a dodal: „Město Kyjov tak ze strategických důvodů vlastní společnost Vodovody a kanalizace, řešení sucha a efektivní hospodářství s vodou jako takové je běh na dlouhou trať.“

Letošní sucho bylo nejhorší za poslední desítky let. Zásadně ho nepocítily lokality, které jsou napojeny na větší vodárenské systémy. Problém byl zejména v oblastech, kde jsou menší zdroje. Proto už ministerstvo zemědělství chystá materiál, který by měl pomoci s investičními záměry na Rakovnicku, Hradecku a Zlínsku, kde byl problém se suchem největší. Obecně přitom platí, že je třeba zaměřit se na menší lokality a napojit je na bezpečné zdroje. Rezort životního prostředí k tomu poskytuje dotační prostředky na zadržování vody v půdě, připravuje pilotní projekty na zasakování vody v krajině a úpravu legislativy tak, aby voda byla více chráněná a půda byla schopná čelit erozi a extrémním jevům způsobeným změnou klimatu.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Ing. Radim Fiala byl položen dotaz

NEODVOLÁM! NECHCEME TU „CHIRURGY“ Z DOVOZU!

Proč máte slovo chirurgy v uvozovkách? Co tím sloganem vlastně chcete říci? A ještě by mě zajímalo, nic osobního, ale proč, když tento slogan používáte všichni členové, tak policie chce stíhat jen Okamuru? Vím, že je předsedou, ale co.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Paroubek (ČSSD): Seriozní politické jednání vypadá jinak

11:02 Paroubek (ČSSD): Seriozní politické jednání vypadá jinak

Komentář předsedy ČSSD k vyjednávání o účasti strany na projektu STAČILO!