Ministr Brabec: Na kotlíkové dotace MŽP přidá 1,5 miliardy korun navíc

31.07.2019 10:01 | Zprávy

V současné době se celkový převis poptávky v jednotlivých krajích ČR na výměnu kotlů v domácnostech odhaduje na cca 1,5 mld. korun. MŽP je díky aktualizaci programu Nová zelená úsporám připraveno poptávku po nových ekologických kotlích uspokojit.

Ministr Brabec: Na kotlíkové dotace MŽP přidá 1,5 miliardy korun navíc
Foto: Hans Štembera
Popisek: Richard Brabec

Po vyčerpání zdrojů OPŽP 2014-2020 ve III. vlně kotlíkových dotací tak může poskytovat podporu občanům prostřednictvím krajských úřadů v rámci nového podprogramu Adaptační a mitigační opatření NZÚ.
Kotel na pelety Kotel na pelety
Kotlíkové dotace se dlouhodobě významně podílejí na snižování emisí skleníkových plynů, již díky doposud podaným a odsouhlaseným žádostem by mělo být dosaženo ročního snížení emisí CO2 o 388 kt.

„Jak jsem přislíbil, vláda včera schválila náš návrh na rozšíření programu Nová zelená úsporám, jehož součástí je především přesun prostředků, které plynou do státního rozpočtu z prodeje emisních povolenek, na kotlíkové dotace a půjčky. Díky tomu pokryjeme jednou a půl miliardou korun aktuální zájem o kotlíkové dotace v krajích České republiky, ve kterých je vysoká poptávka po výměnách nevyhovujících zdrojů tepla,“ řekl ministr Richard Brabec.

V rámci nového podprogramu NZÚ Adaptační a mitigační opatření bude podpora poskytována zejména na podporu výměn nevyhovujících zdrojů tepla v domácnostech po vyčerpání prostředků z OPŽP 2014-2020 a na půjčky, jak je známe z již běžících kotlíkových dotacích ve zmíněných “uhelných” krajích ČR, a to v souladu s ustanovením o účelovém vázání finančních prostředků dle zákona č. 383/2012 Sb., o podmínkách obchodování s povolenkami na emise skleníkových plynů.

Další novinkou je podprogram NZÚ – Finanční záruky. Ten má zvýšit dostupnost úvěrů určených na realizaci opatření vedoucích k úsporám energie v bytových a rodinných domech a podpořit jejich vlastníky při realizaci komplexních a nákladnějších renovací. To znamená, že Ministerstvo životního prostředí ve spolupráci s bankovním sektorem připraví schéma, díky kterému bude možné získat dostupnější a výhodnější úvěry na dofinancování renovací.

Díky změnám dokumentace došlo i ke zpřehlednění oblastí podpory v rámci jednotlivých podprogramů. Nově se člení na oblast energetických úspor, nové výstavby v nízkoenergetickém standardu, efektivní využití zdrojů energie, adaptační opatření v budovách (zelené střechy, fasády, stínící technika).

“Navíc se prodlužuje zdrojové krytí programu podílem z výnosů dražeb emisních povolenek do roku 2021 a v segmentu bytových domů (pro sladění výše podpory s podporou bytových domů v rámci programu IROP) navyšujeme podporu na maximálně 40 % způsobilých výdajů,” doplňuje náměstek ministra životního prostředí Jan Kříž.

O NZÚ

Program Nová zelená úsporám je významným prorůstovým opatřením s pozitivními dopady na českou ekonomiku, a to jak přímo na státní rozpočet, tak i pro rozvoj podnikatelské sféry v dotčených oblastech stavebnictví, strojírenství a dalších souvisejících sektorech. Dalším významným prorůstovým opatřením je vytvoření nebo udržení desítky tisíc pracovních míst. Program je nastaven pro dosažení vysokého finančního pákového efektu, a to vysokou mírou mobilizace vlastních zdrojů soukromého sektoru.

V rámci programu Nová zelená úsporám bylo do konce roku 2018 podáno celkem 39 371 žádostí s požadovanou výší podpory 10 757 mil. Kč. Podpořeno bylo celkem 24 566 žádostí v celkovém objemu 4 765 mil. Kč.

Zdrojem programu NZÚ je podíl z výnosů dražeb emisních povolenek EUA a EUAA v rámci EU ETS určený dle zákona č. 383/2012 Sb., o podmínkách obchodování s povolenkami na emise skleníkových plynů, ve znění pozdějších předpisů.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Mgr. Jana Pastuchová byl položen dotaz

Jak podle vás zajistit práci seniorům?

Pravda je, že doba jde dopředu a lidé ve starším věku se mají problém ,,jít s dobou". Ale podle mě to bude problém i do budoucna, třeba pro dnešní 30. Za 30 let mohou řešit stejný problém jako senioři dnes, protože i když jsou třeba technologicky zdatnější než dnešní starší generace, tak za těch 30 ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Turková (PRO): Plat německého poslance se zvedl za 10 let o 23 %, českého o 100 %

22:28 Turková (PRO): Plat německého poslance se zvedl za 10 let o 23 %, českého o 100 %

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k platům politiků.