GRECO ocenila pokroky, kterých Česká republika dosáhla v boji proti korupci, i když má stále co dohánět. Jedná se zejména o nutnost přijetí příslušných protikorupčních zákonů Parlamentem, ve kterém v tuto chvíli čeká na projednání balíček novel zákona o politických stranách a hnutích a několika dalších volebních zákonů. Ten, podle GRECO, po schválení napraví "četné nedostatky".
GRECO v závěru zprávy opakuje svou podporu pokračujícím reformám, včetně vypracování Všeobecného volebního kodexu.
Ministr Jiří Dienstbier, předseda Rady vlády pro koordinaci boje s korupcí, přivítal aktuální hodnocení ze strany GRECO, že Česká republika dosáhla pokroku v boji proti korupci a v úsilí o dosažení transparentnosti financování politických stran.
„Fakt, že dosaženého pokroku v boji proti korupci oceňují nejen naši občané ale i mezinárodní skupina odborníků, je potěšující. Víme však, že je ještě co zlepšovat. Napříkladzákon o čistém financování politických stran by měl být v Poslanecké sněmovně projednán co nejdříve.“, uvedl k tomu ministr Dienstbier.
Reagoval tak na fakt, že v roce 2015 byla vládou premiéra Sobotky schválena zásadní protikorupční opatření. Tyto novely zákonů však zatím marně čekají na dokončení projednávání v Poslanecké sněmovně.
Na potřebu přijmout funkční opatření zajišťující transparentní financování politických stran ve své poslední průběžné zprávě upozorňuje i GRECO. Nutnost lépe legislativně ošetřit financování politických stran a hnutí je v současné době akcentována také ze strany neziskových organizací, například ze strany Transparency International.
Zpráva GRECO za 2015 a protikorupční aktivity vlády B. Sobotky
V loňském roce vládní kabinet schválil zásadní protikorupční opatření, která jsou ze strany GRECO pozitivně hodnocena. Jedná se zejména o novelu zákona č. 424/19991 Sb., o sdružování v politických stranách a politických hnutích a souvisejících volebních zákonů, které reagují na doporučení třetího hodnotícího kola. Balíček novel upravující především financování politických stran již prošel prvním čtením v Poslanecké sněmovně. GRECO pozitivně hodnotí především návrh na zřízení nezávislého monitorovacího mechanismu, a to Úřadu pro dohled nad hospodařením politických stran a politických hnutí. Zřízení nového úřadu, který má být stěžejní zárukou pro posílení důvěry občanů v politické sdružování a politickou soutěž, bude sledovat Pracovní komisí předsedy Rady vlády pro koordinaci boje s korupcí k transparentnosti státní správy.
I přes naplnění téměř všech doporučení ze strany GRECO ve vládním návrhu zákona, zůstává jednou z otázek také monitoring a transparentnost financování individuálních kandidátů ve volbách do zastupitelstev větších obcí.
Kromě právní úpravy financování politických stran vláda předložila Poslanecké sněmovny i další zásadní protikorupční zákony, jedná se např. o rozšíření pravomocí NKÚ nebo novou úpravu střetu zájmů.
Více informací o GRECO:
http://www.korupce.cz/cz/zahranicni-spoluprace/greco/greco-104840/
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva
Nemáte dojem, že to už celkově vláda přehání?
Nejde jen o to, že postupuje diskriminačně vůči ruským občanům, kteří tu chtějí získat občanství, a kteří jako jediný z národnostní by se museli vzdát toho svého, proti čemuž jste hlasovala, a proto vám píšu. Ale celkově tu akorát rozdmýchává vášně, když podle mě i na úkor nás občanů nadržuje občanů...
Další články z rubriky
11:02 Paroubek (ČSSD): Seriozní politické jednání vypadá jinak
Komentář předsedy ČSSD k vyjednávání o účasti strany na projektu STAČILO!
- 11:02 Seďa (SOCDEM): Co Česká republika potřebuje
- 10:04 Ministr Kupka: Jak nicotné jsou všechny ty Babišovy osobní útoky, nálepky a ponižování
- 9:04 Rajchl (PRO): Systém kreditů, jenž vám umožní nákupy jen do určité výše uhlíkové stopy
- 8:19 Senátorka Kovářová: Debata kolem smlouvy se Svatým stolcem je úplně pokroucená
- 7:17 David (SPD): Budoucnost sankcí Evropské unie proti Rusku je nejistá