Příbuzní a přátelé obětí tragédie z roku 1942 a s nimi i Jiří Dienstbier položili květiny na podlahu školní tělocvičny, která se kdysi stala místem rozloučení lidických matek s dětmi, jichž se domů vrátilo pouze sedmnáct ze sto pěti. Květiny se pokládají vždy na místo, kde došlo k tragické události.
Po atentátu československých parašutistů v rámci operace Anthropoid na Reinharda Heydricha byli po půlnoci z 9. na 10. června obyvatelé Lidic vyhnáni ze svých domovů. Nacisté na návsi oddělili muže od žen a dětí. Muže později postříleli. Gestapo shromáždilo ženy s dětmi v místní škole, pak je převezlo do Kladna, do budovy dnešního gymnázia, kde je za krutých podmínek věznilo tři dny.
Ženy byly deportovány do koncentračního tábora Ravensbrück a děti přesouvány z jednoho dětského domova do druhého. Část z nich byla dána k poněmčení. Poslední stopa lidických dětí končí v červenci 1942 v koncentračním táboře v polské Lodži.
„Vzpomínková akce, za jejíž organizací stojí vzácně jedno z přeživších lidických dětí, Pavel Horešovský, slouží k připomenutí odvahy českých občanů a uctění památky těch, kteří běsnění gestapáků nepřežili. Osobně se jí účastním opakovaně, protože na takové činy a místa v naší historii nesmíme zapomenout“, říká ministr pro lidská práva, rovné příležitosti a legislativu Jiří Dienstbier.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV