15. července 2021 se ve Slovinsku konalo neformální setkání ministrů pro spravedlnost a vnitřní věci EU. Česko zastupoval ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD).
Hlavním tématem jednání ministrů vnitra EU ve slovinském Brdu byla bezpečnostní spolupráce Unie se zeměmi západního Balkánu při ochraně vnější hranice a prevence nelegální migrace. „Nulová tranzitní migrace, posílení návratové politiky a boj proti převaděčům. Naše postoje k nelegální migraci zůstávají stejné a jsem rád, že tato témata zařadilo slovinské předsednictví mezi své priority,“ vysvětlil ministr vnitra Jan Hamáček. Připomněl také, že Česko v rámci boje proti nelegální migraci dlouhodobě přispívá např. pomocí při budování azylových a migračních systémů jednotlivých zemí západního Balkánu, při ochraně hranic a do rizikových oblastí také pravidelně vysílá expertní a policejní kontingenty.
V rámci jednání o novém paktu EU o migraci a azylu Jan Hamáček zmínil, že je nutné hledat shodu mezi odpovědností a solidaritou. Dle Česka jsou povinné kvóty nepřijatelné a měla by se vést diskuse o nových formách solidarity. Jako příklad uvedl pomoc Česka, které jen programem Ministerstva vnitra Pomoc na místě podpořilo mezi lety 2015 a 2020 projekty na Blízkém východě, v západním Balkánu, severní Africe a Sahelu za 835 mil. Kč.
Litevsko-běloruská hranice
Ministři se zabývali i situací v Litvě, kde dramaticky vzrostly příchody nelegálních migrantů z Běloruska poté, co režim A. Lukašenka přestal s EU v oblasti migrace spolupracovat a přestal zadržovat nelegální migranty. K 6. červenci 2021 zaznamenala Litva 1416 nelegálních příchodů z Běloruska, což je 7x více než za předchozí tři roky dohromady. „Je nezbytné situaci vyřešit a stát za Litvou. Využívání migrace k nátlaku na EU je nepřijatelné. Musíme chránit hranice Unie před organizovanou nelegální migrací,“ vysvětlil Jan Hamáček. Česko je dle ministra vnitra připraveno přispět finančně i vysláním expertů.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.