„Ve výzvě je připraveno 200 milionů korun, a protože jsme notifikaci Evropské komise získali už dřív, můžeme o žádostech hned rozhodovat a schválené dotace vyplácet. Příprava žádosti je poměrně jednoduchá, vyšli jsme vstříc požadavkům praxe. Všem, kdo s přípravou výzvy pomáhali, děkuji,“ říká vicepremiér a ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček.
„Jsem rád, že nová výzva pro oblast kulturního dědictví podpoří i nestátní kulturní památky, a že pomůže hlavně těm vlastníkům, kteří běžně žijí ze zisku, protože koronavirová epidemie přinesla zvláště kulturnímu sektoru značné ztráty,“ říká ministr kultury Lubomír Zaorálek.
Rozhodným obdobím, za které je možné o dotaci žádat, je doba, kdy kvůli mimořádným opatřením v souvislosti s pandemií koronaviru nebyl provoz hradů, zámků a dalších kulturních památek vůbec možný, nebo byl omezen. Jde tedy o loňský březen, duben, květen, říjen, listopad a prosinec.
Podpora se týká kulturních nemovitých památek, které za rok navštíví nejméně 3 000 lidí, jedná se zejména o archeoparky, skanzeny, hrady, zámky, chrámy a další subjekty. Tedy zařízení v jiném než státním vlastnictví, které lidé navštěvují průběžně, celoročně i sezónně, a návštěvníci v nich hradí vstupné.
„Maximální dotace na jeden subjekt je čtyři miliony korun. Dotace se poskytuje na provozní náklady, které se vztahují k provozu kulturní nemovité památky, formou paušálu z rozdílu prodaných vstupenek za březen, duben, květen, říjen, listopad a prosinec 2019 a stejné období roku 2020,“ říká Pavel Vinkler, ředitel odboru podnikatelského prostředí a obchodní podnikání MPO, který má program COVID – Kultura na starosti. Rozdíl se vynásobí 100 Kč, paušál je tedy 100 Kč za jednu vstupenku. Dotace nesmí přesáhnout 80 % průměrných provozních nákladů žadatele, které se vztahují k provozu kulturní nemovité památky v roce 2020 připadajících na 6 měsíců (březen, duben, květen, říjen, listopad a prosinec).
Podrobnosti k programu jsou k dispozici ZDE.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV