Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) spolu s Ministerstvem kultury (MK) ji vyhlásí ve čtvrtek. Znění ve středu schválila vláda. Nově budou moct o dotaci žádat také jednotlivci v uměleckých a odborných umělecko- technických profesích (OSVČ), dostat budou moct jednorázově 60 tisíc korun. Firmám bude možné hradit náklady až do výše 10 milionů korun. Žádosti se budou podávat přes informační systém dostupný na www.mpo.cz/kultura.
„Od začátku jsme říkali, že podpora podnikatelům v kultuře bude pokračovat a celková alokovaná částka se týká delšího časového období. A tak se i stane. Vláda ve středu schválila 2. výzvu v programu COVID – Kultura, tedy možnost finanční kompenzace za zrušené nebo odložené kulturní akce a především na režijní náklady - nájemné, energie apod. Druhá výzva v porovnání s první obsahuje některé změny, které jsme připravili v reakci na podněty z kulturních organizací, s kterými pomoc od samého začátku řešíme,“ říká vicepremiér a ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček.
„Jsem rád, že se nám do této 2. výzvy programu COVID – Kultura podařilo prosadit volnější podmínky pro subjekty podnikající v kultuře a také, že budeme schopni dostat peníze i k jednotlivcům formou jednorázového příspěvku ve výši 60 tisíc korun. Mám příslib od premiéra i ministryně financí, že v případě, že 750 milionů korun nebude stačit, dostaneme do programu další peníze,“ dodává ministr kultury Lubomír Zaorálek.
Z programu bude možné poskytnout příspěvek na marně vynaložené výdaje, které vznikly v souvislosti se zrušenými nebo přesunutými akcemi a kontinuální činností v oblasti kultury. Týká se to subjektů, jako jsou divadla, hudební kluby, odborné technické profese, ale i neziskových organizací, které profesionálně podnikají v kultuře. Jedná se o výdaje za přesunuté či zrušené kulturní akce a kontinuální činnost v kultuře, která byla kvůli mimořádným opatřením vlády v souvislosti s koronavirem od jara výrazně limitována a dosud je jednou z nejvíce zasažených oblastí. V této souvislosti můžou podnikatelé uplatnit marně vynaložené výdaje v období od 1. října 2019 do 20. listopadu 2020. Podpora bude moci příjemci dotace pokrýt až 50 % uznatelných výdajů za přesunuté nebo zrušené kulturní akce a až 80 % uznatelných výdajů za kontinuálně vyvíjenou činnost v oblasti kultury, tedy pravidelné režijní náklady podnikatelských subjektů. Pomoc se tedy týká subjektů organizujících či zajišťujících živou uměleckou produkci s primárním cílem poskytnout kulturní služby veřejnosti, včetně jednorázové podpory výkonným umělcům a odborným umělecko-technickým profesím.
O dotace z 2. výzvy v programu COVID-Kultura bude možné žádat prostřednictvím infomačního systému dostupného přes webovou adresu www.mpo.cz/kultura. Systém žadatele podáním potřebných dokumentů včetně příloh provede, důležité je mimo jiné zřízení e-identity. Podrobnosti k výzvě spolu s manuálem pro uživatele bude možné najít na výše uvedené adrese.
Pro úplnost: audiovizuální průmysl bude řešit speciální výzva v gesci MK. Materiál k této výzvě předloží ministr kultury vládě už v pondělí 19. 10. 2020. Pro audiovizuální průmysl bude vyčleněno téměř 100 milionů korun a tyto finance bude rozdělovat Státní fond kinematografie.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
koronavirus
Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.
Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.
autor: PV